ویولن در چه سالی ساخته شد؟

ویولن در چه سالی ساخته شد؟
  • تاریخ ایجاد: 21 اسفند 1401

تاریخچه ویولن

سازهایی مانند ویولن که از آرشه برای تولید صدا استفاده می کنند، سازهای زهی آرشه ای نامیده می شوند. رباب عربی و ربک که در قرون وسطی از مشرق زمین آمده و در قرن پانزدهم به طور گسترده در اسپانیا و فرانسه نواخته می شد، گفته می شود که اجداد ویولن هستند. در اواخر قرون وسطی، ساز زهی آرشه ای به نام کمانچه در اروپا ظاهر شد.

در شرق، ارهو و مورین خور چینی از رباب تکامل یافته اند، و بنابراین آنها از بستگان ویولن هستند.

ویولن در مقایسه با اجداد خود از نظر کامل بودن در یک کلاس قرار دارد. علاوه بر این، با گذشت زمان به تدریج بهبود نیافت، اما به شکل فعلی خود ناگهان در حدود سال 1550 ظاهر شد. با این حال، هیچ یک از این ویولن های اولیه امروزه وجود ندارد.

ویولن یکی از محبوب ترین سازهای جهان است. صداهایی که می تواند در دستان استاد ایجاد کند واقعاً الهام بخش است . (جهت شرکت در کلاس های آموزش ویلن کلیک کنید. ) و بسیاری از هنرجویان جدید ویولن تعجب می کنند که چه کسی مسئول اختراع چنین ساز شگفت انگیزی است.

اگرچه منشأ دقیق اولین ویولن مورد بحث است، اما محققان در مورد ریشه‌های “دورگرد” در مورد مفهوم ویولن و ویولیست‌های معروفی که به الهام بخشیدن به آثار دست‌سازان اولیه کمک کردند، توافق دارند.

مخترعان ویولن

مخترعان ویولن

در اکثر روایت ها، اولین ویولن در اوایل دهه 1500 در شمال ایتالیا ایجاد شد. مخترع دقیق آن مشخص نیست، و در واقع، برخی از محققان حتی در مورد این موضوع بحث می کنند، و معتقدند که ویولن های دیگر توسط بهترین نوازندگان ویولن در اواخر قرن گذشته (اواخر قرن 1400) نواخته می شد.

با این حال، نظریه رایج آندره آماتی از کرمونا را با ساختن اولین ویولن اعتبار می دهد، تا حدودی به دلیل این واقعیت که قدیمی ترین ویولن موجود توسط او ساخته شده است، و همچنین به دلیل نوشته هایی که فروش 24 ویولن را به چارلز نهم ثبت کرده است.

مدعی دیگر مخترع ویولن گاسپارو دی برتولوتی (معروف به دا سالو) است. این صنعتگر در برشا (1540-1609) زندگی می کرد و سازها را نیز خلق می کرد. با این حال، میراث ایجاد شده توسط آماتی به خوبی مستند شده و مملو از نوازندگان مشهور ویولن است.

آماتی (1511-1577) عود، ویول و ربک ساخت و مدرسه ای واقعی را در کرمونا آغاز کرد که به صنعت ویولن اختصاص داشت. سپس نوازندگان و نوازندگان معروف سنت او را ادامه دادند.

برخی از شناخته شده ترین شاگردان او فرزندان او بودند، از جمله آنتونیوس و هیرونیموس آماتی که به “برادران آماتی” معروف بودند. نوه او، نیکولو آماتی، به ساخت برخی از عالی ترین سازهای ساخته شده توسط خانواده اش ادامه داد.

همانطور که می بینید، تأثیر تنها چند صنعتگر منجر به ایجاد و توسعه ویولنی شد که قرن ها نواخته شده است. بنابراین، اگرچه ممکن است هرگز ندانیم که اولین ویولن‌ها را چه کسی ساخته است، اما ایده بسیار خوبی از چگونگی تکامل آنها و صنعتگران کلیدی که در خلق این اثر هنری موسیقی برجسته بودند، داریم.

سازندگان ویولن

دنیل تونارلی یکی از شناخته شده ترین سازندگان در کرمونای ایتالیا است. او با همکاری دستیار جوان و با استعداد خود دیوید پیزولاتو، ویولن هایی را با بالاترین کیفیت از نظر صدا و ساخت تولید می کند.

او مدل هایی از استرادیواری گرفته تا گوارنری و گوادانینی می سازد.

او با هر ویولن با دقت و توجه رفتار می کند و در نتیجه تمام سازهای او از کیفیت استثنایی برخوردار است.

ویژگی خاص صدای او این است که با حفظ ظرافت و زیبایی که یادآور استادان قدیمی است، به راحتی پخش می شود.

آنها در سراسر جهان بسیار مورد توجه هستند و مورد علاقه برخی از نوازندگان جوان امروزی هستند.

یکی از با استعداد ترین صنعتگران جهان، گونزالو بایولو، برخی از بهترین سازهایی را که تا به حال دیده‌ایم تولید می‌کند.

ویولن های او بسیار متنوع هستند و در هر محیط ممکن از نوازندگی کنسرتو گرفته تا موسیقی مجلسی و ارکستر استفاده شده است.

اگرچه آنها بسیار قدرتمند هستند و صدای قوی دارند، اما همه آنها شخصیت منحصر به فرد خود را دارند.

بدون شک، گونزالو یک سازنده ویولن برای تماشا است و ما معتقدیم که او یک حرفه بسیار امیدوارکننده در پیش دارد.

 

مارکو کارگنلوتی یک ساز جوان بسیار آینده دار ویولن در ایتالیا است. او با الهام گرفتن از استادان کرمونز قدیم و جدید، برخی از برجسته‌ترین سازهایی را که دیده‌ایم می‌سازد.

او در خارج از کرمونا، در نزدیکی ونیز مستقر است. او از آنجا ویولن ها، ویولاها و ویولنسل های فوق العاده ای را می سازد. صدای آن‌ها گرم و قدرتمند است و ساخت آن‌ها هم از نظر رنگ و هم تکنیک یادآور دیوید سورا بزرگ است.

او بدون شک ابزارهای ساخت مسیر ستاره ای خواهد داشت و انتظار داریم در سال های آینده بیشتر از او بشنویم.

مطالعه بیشتر : آنچه در مورد تاریخچه پیانو باید بدانید!

لوتیر کیست؟

لوتیر کیست؟

لوتیه عنوان رسمی یک سازنده ویولن است. کلمه luthier در ابتدا برای اشاره به کسی که عود را می ساخت، یک ساز زهی از دوران رنسانس استفاده می شد. ویولن ساز در نهایت با رایج شدن ویولن در فرانسه به عنوان لوتیر شناخته شد.

در فرانسه این کلمه به صورت [loo-ti-ay] و در کشورهای انگلیسی زبان این کلمه [loo-the-er] تلفظ می شود.

 

ممنون از رأی دهی شما کاربر عزیز

پرسش و پاسخ 0

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات