آموزش پیانو از صفر تا صد با اساتید حرفه ای

اساتید پیانو آموزشگاه موسیقی چکاد

امیر اسدی

مدرس پیانو
دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه

کیان جزایری

مدرس پیانو
شنبه، پنجشنبه

نگین خاکسار

مدرس پیانو
سه شنبه

رضا کاظم زاده

مدرس پیانو و کیبورد
دوشنبه

علی حاج کریم

مدرس پیانو
شنبه

مراحل آموزش پیانو در آموزشگاه موسیقی چکاد چگونه است؟

آموزشگاه موسیقی چکاد برای هنرجویانی که علاقه مند به فراگیری و آموزش پیانو هستند برنامه ای طبقه بندی شده را طرح ریزی کرده است. هنرجویان مباحث تئوری و عملی را طبق برنامه ریزی کادر آموزشی در دو کلاس  مجزا فرا می گیرند.

مباحث تئوری و سلفژ به عنوان مبنا و  پایه  و آموزش  نقشی مهم  در توانمندی عملی هنرجویان در نواختن پیانو دارد. به همین دلیل هنرجویان آموزشگاه ما علاوه بر اینکه نحوه نواختن پیانو و تکنیک های نوازندگی پیانو را زیر نظر استاد پیانو فرا میگ یرند، سلفژ و تئوری موسیقی را به طور همزمان در همان ترم در کلاس های گروهی مجزا (معمولا 5 تا 10 نفر) نزد اساتید متخصص در این حوزه فرا می گیرند.

بنابراین مدت زمان آموزش پیانو برای هنرجویان در آموزشگاه موسیقی چکاد در هفته یک ساعت و نیم است که شامل یک جلسه نیم ساعته تک نفره (خصوصی) برای فراگیری نوازندگی ساز و یک جلسه یک ساعته گروهی برای فراگیری تئوری و سلفژ و ... می باشد.

مباحث اولیه و پایه ای تئوری موسیقی تا مباحث پیشرفته تر  شامل آکورد شناسی، هارمونی،سبک شناسی و... همچنین مباحث اولیه سلفژ از جمله نت خوانی، ریتم خوانی و پارلاتی های ساده تا کانتاتی های پیشرفته و همچنین دیکته موسیقی در کلاسهای سلفژ مواردی هستند که نوازندگی هنرجویان پیانو را به سطح قابل قبول و مناسبی می رسانند.

آزمون و مدرک پیانو در آموزشگاه موسیقی چکاد

همچنین بر اساس یک سیستم سطح بندی شده آزمون عملی پیانو در آموزشگاه موسیقی چکاد برگزار می شود. این آزمون با حضور هیئت ژوری متشکل از تمام اساتید پیانو آموزشگاه هر شش ماه یکبار انجام می شود و هنرجویان مدرک سطح مورد نظر را دریافت می کنند.

این آزمونها برای هنرجویان زیر 18 سال اجباری و برای هنرجویان بالای 18 سال به صورت اختیاری است.. علاوه بر مدرک، به هنرجویان کارنامه ای که میانگین نظر هیئت ژوری در آن منعکس گردیده ارائه می شود تا هنرجویان و والدین آنها در جریان نقاط قوت و ضعف و مراحل پیشرفت، قرار گیرند .

همچنین به هنرجویان پیانو برتر موقعیت و امکان اجرا در کنسرت ها و اجراهای هنرجویی آموزشگاه را خواهند داشت.

 

 

متدهای آموزش پیانو

برای آموزش پیانو می توان از متدهای مختلفی بهره برد. اما متدهایی موفق هستند که بر اساس موسیقی کلاسیک باشند و در طول زمان صیقل خورده و آزمایش خود را پس داده باشند.

اگر به عنوان یک هنرجوی پیانو علاقه دارید قطعات موسیقی پاپ  و یا ترانه های قدیمی و خاطره انگیز را با پیانو  بنوازید، توجه داشته باشید که ژانر پاپ سبکی اجرایی است و متد آموزشی مستقل ندارد.

بدین ترتیب باید در ابتدا اصول اولیه نوازندگی پیانو را از روی کتاب های آکادمیک با رویکرد کلاسیک  یاد بگیرید و سپس با راهنمایی استادتان نواختن قطعات مورد علاقه تان را فرا بگیرید.

کتاب هایی که برای شروع فراگیری پیانو مناسب هستند اگرچه بر اساس متد کلاسیک طرح ریزی شده اند اما بعضا از قطعات آشنا در سبک های دیگر هم در این کتابها استفاده شده است که در ادامه همین مقاله به چند کتاب آموزشی استاندارد که مدرسین بسیاری از آن برای آموزش ساز پیانو استفاده می کنند اشاره شده است
موزیسینی که به صورت آکادمیک موسیقی را فراگرفته اند متدهای استاندارد و کار آمدی را برای آموزش پیانو انتخاب می کنند.

متدهای آموزش پیانو

متدهایی که تمرین محور هستند و بر اساس اتودها (تمریناتی که جهت ارتقا تکنیک نوازندگی نوشته اند) کار آمدتر و اصولی تر هنرجو را پیش می برند.

اما آموزش های پیانو که آهنگ محور هستند و بر اساس آهنگ ها و ترانه ها (معمولاً آهنگ های آشنا و پاپیولار popular) پیش می روند، به دنبال نتایج زود بازده و سطحی در هنرجوی پیانو باشند و بعد از مدت کمی به بن بست می رسند .

به این صورت هنرجویان پیانو بعد از مدتی پیشرفت نمی کند و دلخوش به نواختن چند آهنگ آشنا در سطوح مبتدی و مقدماتی می شود.

ممکن است هنرجویانی آرزوی نواختن این قطعات را در سر می پرورانند اما اگر آموزش استاندارد و اصولی ندیده باشند و یا تمرینات آموزش کلاسیک را با دقت و کافی انجام نداده باشند نمی توانند همان قطعات پاپ را به زیبایی و با تسط و شنیدنی اجرا کنند.

بنابراین دچار یاس و حس ناتوانی در اجرای پیانو به آنها دست می دهد و ممکن است حتی تا زمانی طولانی دلزده شوند و  نواختن پیانو را کنار بگذارند..

هنرجویان علاقمند به فراگیری آموزش پیانو باید به این نکته توجه داشته باشند که صبر و حوصله رمز موفقیت در نوازندگی پیانو است.

اگر آموزش های پیانو به صورت صحیح باشد، هنرجو تمرینات هر روزه منظم و طبق دستور مدرس کلاس پیانو داشته باشد، می تواند بین ۶ ماه تا یک سال گرید اول (سطح اول) پیانو را با موفقیت طی کند.

البته این مهم بستگی به سن هنرجویان نیز دارد. هنرجویان زیر ۸ سال معمولاً کندتر پیش می روند  ولی هنرجویان بزرگتر به دلیل داشتن تجربه ذهن آموزشی بیشتر سریعتر پیشرفت می کنند.

سن مناسب برای یادگیری و آموزش پیانو

در آموزش پیانو این نکته مهم را باید در نظر گرفت که هرچه هنرجوی پیانو کم سن تر باشد دوره آموزش او طولانی تر و عمیق تر خواهد بود. هرچه سن هنرجو بیشتر می شود، عمق فراگیری مطالب ممکن است تا حدی کمتر شود.

این بدین معنی نیست که هنرجویان بزرگسال پیانو در فراگیری ساز مورد علاقه شان موفق نخواهند شد. اتفاقاً بزرگسالان به دلیل پخته تر شدن ذهن اموزشی، مطالب را سریعتر فرا می گیرند. اما در هر صورت آموزش پیانو اگر در سنین کودکی آغاز شود، بهتر است.

تنها راه و رمز فراگیری پیانو تمرین مداوم، آموزش منظم و بدون وقفه و صبر و شکیبایی است. با به کار گیری این سه اصل هر در فراگیری پیانو و هم در فراگیری بقیه سازهای موسیقی به نتیجه بسیار مطلوبی خواهید رسید.

آموزش پیانو در کودکان

آموزش پیانو در کودکان

کودکان بهتر است فراگیری نوازندگی پیانو را بعد از اتمام کامل دوره ارف (حدود ۲ سال) آغاز کنند. بدین ترتیب اگر هنرجو در سن ۴ یا ۵ سالگی دوره ارف را آغاز کرده باشد، در سنین ۶ یا ۷ سالگی می تواند پیانو را آغاز کند.

اجرای هنر جوهای پیانو

برای هنرجویانی که دوره ارف را سپری نکرده اند، بهتر است که هنرجو از ۸ سالگی به بعد فراگیری پیانو را آغاز کند

هنرجویانی که قبلا دوره موسیقی ارف(موسیقی کودکان) را گذرانده اند در درک مطالب آموزشی مخصوصا درک ریتم و درک روند ملودیک تمرینات بسیار موفق تر هستند و در مدت زمان کمتری دوره ها را طی میکنند.

البته این میزان بستگی به مقدار تمرین در منزل ، مداومت حضور در همه جلسات کلاس و عدم غیبت و فاصله بین جلسات کلاس هم دارد به هر حال هر چقدر موسیقی از سنین کمتر آغاز شود بیشتر در ضمیر ناخودآگاه هنرجو نفوذ خواهد کرد.

فواید یادگیری ساز پیانو

تاثیر آموختن موسیقی در نظم دهی ذهن ریاضی انسان بر هیچکس پوشیده نیست. تقسیم بندی زمان که به صورت ذهنی یک نوازنده مدام درگیر آن است، همان تقسیم بندی های ریاضی است که در موسیقی متبلور می شود. دانشمندان ایرانی از جمله ابن سینا و فارابی و … موسیقی را در زیر مجموعه علوم ریاضی طبقه بندی کرده اند.

ساز پیانو هم که یکی از مهمترین ساز های موسیقی غربی است، از این قاعده مستثنی نمی باشد و فراگیری آن به نظم دهی ذهنی و همچنین ایجاد تمرکز بسیار کمک می کند. از آنجایی که در نواختن پیانو هر کدام از دست های راست و چپ وظیفه جداگانه و متفاوتی را از هم دارند، تنظیم و تعادل دو نیم کره راست و چپ مغز و تمرکز بالا از اثرات مثبت آموزش پیانو می باشد.

باید به صورتی پشت پیانو نشست که کمر کاملاً صاف باشد و به بیان دیگر در هنگام تمرین پیانو نباید به هیچ وجه قوز کرد. چون هم باعث آسیب به بدن می شود و هم در آینده در اجرای ساز دچار مشکل هایی خواهد شد.

چگونگی تمرین پیانو

آموزش پیانو مانندآموزش ویلن و همه سازهای کلاسیک به صبوری و پشتکار نیاز دارد.

یکی از مهمترین نکات در زمینه اموزش پیانو ، مدت تمرین در منزل است.

برای هنرجویی که اوایل کلاس آموزش پیانو را طی می کند، تمرین نیم ساعت در روز کفایت می کند ولی پس از یک ترم که هنرجو درس های بیشتری را در کلاس پیانو فرا می گیرد بهتر است مدت تمرین را به یک ساعت در روز افزایش دهد.

هنرجویانی که دقت و حوصله بیشتری دارند طبیعتاً با مدت تمرین بیشتر از زمان ذکر شده می توانند نتایج مطلوب تری کسب کنند. خطری که تمرینات در منزل هنرجویان را تهدید می کند، عدم توجه به طرز صحیح نشستن است.

اجرای هنر جوهای پیانو

نحوه صحیح نشستن پشت پیانو

قبل از شروع به تمرین کرن باید به نحوه نشستن و نسبت بدن با پیانو  و به طور خلاصه نحوه ارتباطتان با پیانو حتمن دقت کنید. نحوه صحیح نشستن و صحیح نواختن هم از بروز ناراحتی های جسمی در عضلات بدن شما جلوگیری می کند و هم باعث می شو شما به عنوان نوازنده پیانو بتوانید بهترین صدادهی را با راحت ترین راه از پیانو خود داشته باشید. برای این کار لازم است به نکات زیر حتمن دقت کنید:

صندلی مقابل و وسط پیانو باشد برای نشستن از نیمه جلو صندلی استفاده کنید و نیمه عقب صندلی پیانو را خالی بگذارید این کار باعث می شود در هنگام نواختن پیانو تسط بیشتری به ساز داشته باشید و حرکت بدن شما در مقابل ساز با زیرکی بیشتری انجام شود  و اصطلاحا روی ساز سوار باشید پاهای خود را از پاشنه تا انگشتان روی زمین صاف کنید.

کاملا صاف ( بدون غوز کردن پشت) و کمی متمایل به پیانو ( جلو ) بنشینید غوز کردن در هنگام نوازندگی در طولانی مدت ممکن است آسیب هایی را به پشت و کمر شما وارد سازد.

در هنگام نواختن پیانو آرنج نباید به بدن بچسبد و باید کمی با بدن فاصله داشته باشد تا حرکت دست ها روی ساز به راحتی انجام شود.

شانه ها و بازوهای خود را شل کنید و با پشتی صاف بنشینید تا بتوانید به آرامی همه چیز را تا نوک انگشتان خود حرکت دهید. برای پیدا کردن شکل انگشت مناسب برای نواختن پیانو، سعی کنید دست آرام خود را روی ران خود قرار دهید و آن را روی زانوی خود به جلو بکشید.

به یاد داشته باشید  در هنگام نواختن پیانو  ساعد خود را موازی با زمین و بازوی خود را کمی بیشتر از زاویه راست نگه دارید.

نحوه قرار دادن انگشتان روی کلاویه ها

برای قرار دادن صحیح انگشتان روی کلاویه های پیانو، نوک انگشتان خود را روی کیبورد قرار دهید و مچ دست خود را کمی بالا بیاورید.

مچ دست شما نباید زیر صفحه گلاویه های پیانو  باشد. هر دو دست باید شل باشند و روی کلاویه ها قرار گیرند و انگشتان کمی کشیده باشند و به آرامی کلیدها را لمس کنند.

توجه کنید که چگونه انگشتانتان به طور طبیعی در اطراف کاسه زانو خمیده می شوند. در حالی که دست خود را بلند می کنید و آن را روی صفحه کلید قرار می دهید تا بازی کند، انگشتان خود را در آن موقعیت نگه دارید. به یاد داشته باشید که هنگام فشار دادن کلیدها، انگشتان خود را محکم و خمیده به سمت بیرون نگه دارید

موقعیت صحیح دست برای نواختن پیانو چیست؟

موقعیت صحیح دست برای نواختن پیانو چیست؟

برای دستیابی به موقعیت صحیح دست برای نواختن پیانو، نوک انگشتان خود را روی کیبورد قرار دهید و مچ خود را کمی بالا بیاورید.

مچ دست شما نباید زیر پیانو باشد بلکه کمی بالاتر از آن باشد تا حداکثر سهولت را در حرکات مختلف خود داشته باشید

مچ دست شما در هنگام نوازندگی پیانو نباید خیلی بالا و نه خیلی پایین باشد و با بازوها و صفحه کلید هماهنگ باشد

هر دو دست باید ریلکس باشند و روی صفحه کلاویه های پیانو استراحت کنند و انگشتان کمی کشیده باشند و به آرامی کلیدها را لمس کنند.

مچ دست نباید پایین تر از دست باشد

چگونه از فشار عضلانی هنگام نواختن پیانو جلوگیری کنیم

یک ساعت را به تمرین پیانو  اختصاص دهید و در این بین 20 دقیقه استراحت کنید. از استراحت برای کشش و ماساژ انگشتان خود استفاده کنید

گرم کردن عضلات  ساده نیز می تواند به جلوگیری از آسیب  در هنگام نوازندگی پیانو کمک کند

تکنیک صحیح کل بازو در این فرآیند بسیار مهم است

در هنگام نواختن پیانو نیز داشتن وضعیت بدنی صحیح بسیار مهم است

چگونه از آسیب های نوازندگی پیانو جلوگیری کنیم ؟

حداقل هر 20 دقیقه به دستان خود استراحت دهید تا از استفاده بیش از حد جلوگیری شود

قبل و بعد از تمرین پیانو حرکات کششی انجام دهید

از سیگنال های بدن آگاه شوید و به بدن خود گوش دهید

تمرینات کششی صحیح قبل از نواختن پیانو

برای کشش مناسب قبل از نواختن پیانو، می توانید تمرینات زیر را امتحان کنید: چرخاندن پشت، نشستن روی صندلی یا نیمکت پیانو، بالاتنه خود را به یک طرف بچرخانید، سپس طرف دیگر را بچرخانید، با استفاده از دستان خود را به آرامی بکشید.

همچنین می توانید سعی کنید انگشتان خود را به سمت پایین به سمت خود فشار دهید و در حالی که نفس عمیق می کشید، آن موقعیت را به مدت 3 ثانیه نگه دارید.

در نهایت، مطمئن شوید که استراحت کرده اید، مچ دست خود را با ساعد خود در یک سطح نگه دارید و در فاصله مناسب از پیانو بنشینید.

کتاب های آموزش پیانو

در اینجا به ذکر بهترین کتاب های آموزشی پیانو می پردازیم:

 •   جلد 6کتاب آموزش آسان پیانو و ارگ برای کودکان نوشته جان تامسون
 •   6جلد آموزش قدم به قدم پیانو نوشته مایکل آرون
 •   اشمیت (برای تقویت انگشتان)
 •   هانون اثر شارل لوئی هانون
 •   چرنی اثر کارل چرنی
 •   برگمولر اثر فردریش برگمولر (۱ اتود)
 •   بلابارتوک (۱ اتود)
 •   کلاسیک فاوریز اثر تئودور لک
 •   بیر اثر فردیناند بیر
 •   باخ
 •   یانی

کتاب های زیر نیز حاوی قطعاتی می باشد که می تواند در کنار کتاب های بالا در اموزش پیانو استفاده شود.

 • آوای پیانو اثر پیمان جوکار (قطعاتی برای کودکان)

این کتاب بیشتر برای کودکان مناسب است و در کنار متد اصلی می تواند به عنوان کتابی که آهنگ ای زیبایی را در بر دارد برای آموزش پیانو استفاده شود. در مقدمه کتاب آوای پیانو توضیح داده شده که این کتاب یک متد آموزش پیانو نیست بلکه ایجاد فرصتی است تا هنرجوی پیانو و نوآموزان این ساز از تمرین و اجرای پیانو لذت بیشتری ببرند.

 • برترین های پیانو ۱و۲ اثر بهرنگ نبی زاده و حسین فرضی (قطعاتی برای بزرگسالان)

کتاب های فوق همگی منابع آموزشی پیانو هستند اما تفاوت ها و ویژگی های متفاوت دارندد که ناشی از هدف گذاری و نقطه نظر مولف هر کتاب است . بدین ترتیب مدرسین باتجربه پیانو بر اساس رده سنی و  میزان پیشرفت هنرجو حتی با درنظر گرفتن روحیات، خلقیات و علاقه مندی های هنرجوی پیانو، کتاب آموزشی مناسب را برای هنرجویان مختلف تجویز می کنند

انواع پیانو و تفاوت های آن

انواع پیانو

در ادامه به بررسی ویژگی ها و خصوصیات هر کدام از کتاب ها می پردازیم

 •   جلد 6 کتاب آموزش آسان پیانو و ارگ برای کودکان نوشته جان تامسون

مترجم این کتاب  فیروزه هاشمی است که توسط انتشارات تصنیف منتشر شده است

کتاب  آموزش آسان پیانو و ارگ برای کودکان نوشته جان تامسون که در بین مدرسین و هنرجویان پیانو  به کتاب جان تامسون معروف است  معمولا برای هنرجویان کودک استفاده می شود، در ابتدای کتاب هدف  از متد ارائه شده در کتاب را ارائه ساده ترین روش ممکن برای آموزش پیانو مطرح کرده است .

بخش اول به روان خواندن نت ها که آن را دشمن شماره یک هنرجویان میداند اختصاص یافته و البته تمرینات نوشتنی و خواندنی نیزبه این مقصود کمک می کند. در جلد اول فقط  پنج نت  بالای دوی وسط  پیانو و پنج نت زیر آن معرفی می شوند و کشش های زمانی کوچکتر از سیاه مورد استفاده قرار نمی گیرند.

قطعات کوتاه، ملودی های موجز و ساده و روان و بعضا معروف و شنیده شده، گرافیک مناسب برای رده سنی کودک  باعث ایجاد علاقه مندی بیشتر و انگیزه به هنرجویان کودک  پیانواست.

همچنین در اغلب درس ها خطوط همراهی نوشته شده که توسط مربیان نواخته می شود و مدرس می تواند هنرجوی پیانو را هنگام نواختن همراهی کند این روش ذوق و علاقه بسیاری را در هنرجو ایجاد می کند و چون با معلم خود همراهی می کند کم کم با مقوله همنوازی و آکومپانیمان (همراهی) آشنا می شود

در پایان جلد دوم چند آکورد ساده دوصدایی و یه صدایی به ضورت ساده و شکسته (آرپژ)نوشته شده است. این روش در آموزش پیانو  باعث ایجاد و تقویت  درک حس همراهی های هارمونیک در هنرجیان پیانو در هنگام فراگیری و نواختن  پیانو می شود

در جلد سوم کتاب به اهمیت نواختن موسیقی و گوش کردن به آن به صورت جمله های پی در پی نه نت های پشت سر هم تاکید شده است. همچنین توجه به اجرای نت ها به صورت مقطع(استاکاتو) ،اجرای نت های متصل (لگاتو)خطوط اتصال و …از مشخصات جلد سوک کتاب در مقوله آموزش پیانو می باشد.

همچنین معرفی آکوردهای سه صدایی به صورت پایگی و معکوس به صورت ساده و شکسته، همچنین آکور هفتم و حل آن به صورت هارمونیکی بدون اینکه مورد تحلیل قرار گیرند صرفا برای آشنایی گوش هنرجو در بعضی قطعات کتاب آمده اند.

در بخش آموزش علائم سر کلید تا حد سه دیز یا سه بمل پیش می رودو بقیه علائم سر کلید در جلد چهارم معری می شود.میزان ترکیبی 6/8 در آخرین درسهای جلد سوم کتاب آموزش پیانو جان تامسون آموزش داده می شود و تا قبل از آن تمام درسها و قطعات کتاب پیانو جان تامسون در متر ساده هستند.نویسنده کتاب در جلد سوم نیز مانند مجلدهای قبلی به کوتاهی زمان هر درس وفادار مانده است.

در جلد پهارم کتاب آموزش پیانو جان تامسون مسادل تکنیکی جدیدی لحاظ نشده و تمرکز بر فراهم آوردن زمینه ایست تا هنرجوی پیانو از آموخته ها و توانمندیهای قبلی خود با سهولت و مهارت بیشتری استفاده کند.

در جلد پهارم کتاب آموزش پیانو جان تامسون گام های جدیدی از جمله سی ماژور، لا بمل ماژور، ر بمل ماژور، سل بمل ماژور همراه با مثال هایی ساده آموزش داده شده است . گامهایی که در سه جلد قبلی مورد استفاده قرار نگرفته بودند.

از خصوصیات جلد چهارم کتاب آموزش پیانو مایکل آرون استفاده از پدال به صورت مقدماتی و ساده آموزش داده شده است تا هنرجو آمادگی آموزش کامل تر را پیدا کند . اما هنر استفاده ار پدال در نوازندگی پیانو به جلد پنجم آموزش پیانو جان تامسون موکول شده است.

به صورت کلی مرور درس های گذشته در جلد چهارم کتاب هم مورد توجه قرار گرفته است. هنرجویان پیانو باید در نظر بگیرند که به هیچ وجه از تکرار درس های گذشته خسته و ملول نشوند .

آنچه باعث ایجاد تسط و توانمندی در نواختن هز سازی اعم از پیانو یا بقیه سازها می گردد فقط تکرار و تمرین درسها و قطعات گذشته در کنار فراگیری تکنیک های جدید است. جهت جلوگیری از ایجاد ملال و خستگی از مرور درس های گذشته باید سعی کنید به ازای  هر بار نواختن معنای جدیدی از قطعه مورد نظر برای خود بسازید.

هنرجو پس از گذار از جلد چهارم کتاب آموزش پیانو جان تامسون آمادگی مراحل تکنیکی پیشرفته تر را کسب خواهد نمود و می تواند جلد بعدی کتاب یا کتاب های دیگری را که شامل قطعات و آهنگ های پیشرفته تری هستند را شروع کند

علاوه بر انتشارات تصنیف،  نشر نوگان هم این کتاب را با عنوان کتاب آموزش آسان پیانو برای کودکان نوجوانان و نوآموزان که توسط سیاوش بیضایی ترجمه شده را در شش جلد منتشر کرده است. در این ترجمه چند ترانه محلی و دونوازی ایرانی ضمیمه شده است.

 •   6جلد آموزش قدم به قدم پیانو نوشته مایکل آرون

متد آموزش پیانو مایکل آرون برای اولین بار در اواسط قرن بیستم در آمریکا ارائه شد نوآوری های خاص و نگرش متفاوت حاکم بر این مجموعه در کنار ضعف های موجود در متدهای قدیمی تر باعث شد در همان ابتدا توسط مدرسین پیانو مورد استفاده قرار گیرد.و به زبان های مختلفی در جهان ترجمه شده است.

در ایران دو ترجمه از این کتاب در دسترس مدرسین آموزش پیانو و هنرجویان پیانو قرار دارد که اولی با نام کتاب  قدم به قدم پیانو ترجمه سیاوش حمیدی و توسط انتشارت نارون منتشر شده است.و دومی با نام متد پایه برای پیانو توسط پیام رضوی و توسط انتشارات نکیسا به بازار عرضه شده است.

در این کتاب که با نام کتاب مایکل آرون در بین مدرسین و هنرجویان نام برده می شود

 •       سعی شده با ملودی های کوتاه و موجز آموزش پیانو برای هنرجوی مبتدی لذت بخش شود معمولا برای کودکانی که به سنین نوجوانی نزدیک می شوند یا کودکانی که کتاب های جان تامسون رو تمام کرده اند از مجلدهای کتاب مایکل آرون بنا به نیاز هنرجو در آموزش پیانو استفاده می شود. قطعات کوتاه و آشنا به کار رفته در این کتاب انگیزه هنرجوی مبتدی را برای فراگیری پیانو دو چندان می کند.
 •       اکثر درس های جلد اول کتاب قدم به قدم آموزش پیانو در متر ساده نوشته شده اند و در پایان کتاب ردیف گامهای ماژور و آکوردهای پایه شان برای هنرجو نگاشته شده که در آزمون پایان دوره هنرجویان آموزشگاه چکاد توانایی نواختن  گامها توسط هنرجویان،  مورد بررسی هیئت ژوری قرار می گیرد

انواع سبک های نوازندگی پیانو

انواع مختلفی از نواختن پیانو وجود دارد، از جمله کلاسیک، جاز، بلوز، گاسپل، پاپ راک، کانتری و وسترن، تئاتر موزیکال، باروک، مدرن و رمانتیک.

هر سبک ویژگی ها و تکنیک های منحصر به فرد خود را دارد. برای مثال، پیانوی کلاسیک بر دقت و تکنیک تمرکز دارد، در حالی که پیانوی جاز بر بداهه نوازی و ریتم‌های سوئینگ تأکید دارد. پیانو انجیل شامل عناصر جاز، بلوز، و R&B است و پیانوی پاپ راک اغلب دارای آکوردهای ساده و ملودی های جذاب است. باروک، مدرن و رمانتیک زیر سبک های نوازندگی پیانو کلاسیک هستند که هر کدام ویژگی های متمایز خود را دارند. پیانوی بلوز بر اساس مقیاس های پنتاتونیک ماژور و مینور با یک نت اضافی ساخته شده است

یادگیری سبک‌های مختلف نوازندگی پیانو می‌تواند به شما کمک کند تا در مجموع به یک نوازنده پیانو بهتر تبدیل شوید و فرصت‌های جدید موسیقی را باز کنید.

آشنایی با ساختمان ساز پیانو

پیانو از سازهای زهی – کوبشی  میباشد که با ضربه چکش بر روی سیم به صدا در می آید و به دلیل آنکه برخورد مضراب به سیم به صورت زخمه ای نبوده و به صورت ضربه ای است، در زیر مجموعه سازهای زهی –کوبشی قرار می گیرد.

قبل از آموزش پیانو بایستی بدانید که پیانو جعبه بسیار بزرگی است که به دو شکل ساخته شده است یکی آن که در فارسی به نام (پیانو رویال) مصطلح شده، که عبارت است از جعبه بزرگ سه ضلعی، بر روی سه پایه قطور، و سیم ها به طور افقی در داخل جعبه کشیده شده اند و چکش ها از زیر به سیم ها برخورد می کنند.

و دیگری که جعبه آن کوچک تر و قائم است و سیم ها عمودی و از پایین به بالا قرار گرفته اند، در این یک چکش از جلو به سیم ها ضربه می زنند.

برای هر صوت پیانو یک چکش، یک کلاویه و یک دستگاه وصل کننده آنها و (مانند سنتور) سه سیم در ناحیه زیر، دو سیم در ناحیه بم و یک سیم کلفت در ناحیه خیلی بم برای هر صوت تعبیه شده است. بنابراین بطور کلی انواع پیانو عبارتند از:

 1. گرند پیانو(GRAND PIANO)
 2. پیانو دیواری(VERTICAL PIANO)

آشنایی با ساختمان ساز پیانو

به علت وسعت صدای پیانو ، نت نویسی آن بر روی دو خط حامل صورت میگیرد که حامل زیرین با «کلید فا» برای اجرای دست چپ  و حامل بالایی  با «کلید سل» برای اجرا با دست راست اختصاص یافته است.

کلاویه پیانو

پیانو دارای ۸۸ کلاویه می باشد و تمام صداهای کروماتیک  در یک گام موسیقی کلاسیک غربی را دارا می باشد.

در ضلع جلوی نوازنده ردیف کلاویه   ها قرار دارد. هر کلاویه   به یاری مکانیسم مخصوصی در داخل پیانو به چکش متصل است که با کوبیدن روی کلاویه  ، چکش نیز به سوی سیم مربوط پرتاب شده، به آن برخورد کرده آن را به ارتعاش وا می دارد و خود کمی به عقب بر می گردد تا مانع ادامه ارتعاش سیم نشود.

به مجرد آن که انگشت نوازنده از روی کلاویه   برداشته شود، نمد خفه کن به سیم ها می چسبد و سیم مرتعش را از ارتعاش باز می دارد.

پدال پیانو

جلوی پای نوازنده دو یا سه پدال تعبیه شده، پدال سمت راست، مانع کار دستگاه خفه کن می شود. در نتیجه سیم مربوطه، حتی پس از برداشتن انگشت از روی کلاویه  ، به ارتعاش ادامه می دهد تا به تدریج خود به خود از ارتعاش بازماند.

پدال سمت چپ سبب می شود که نواری از نمد بین سیم  و چکش قرار گرفته و ضربه چکش بر روی سیم، صوتی خفه و کم صدا ایجاد کند.

در پیانو های سه پداله، پدال وسط نیز مجموعاً چکش ها را جلوتر می برد تا ضربه با قدرت کم تری به سیم ها برخورد کند، یا آن که مجموعه چکش ها را کمی به راست می راند تا چکش کوبنده فقط به یکی از سیم های سه گانه همکوک برخورد کند. این عمل موجب (ظریف شدن و کم صدائی) صوت حاصل می گردد.

وسعت صدای پیانو عبارت است از هفت اکتاو یا کمی بیشتر، به علت بزرگی وسعت صدای پیانو، نت نویسی آن بر روی دو حامل صورت می گیرد، که معمولاٌ حامل زیرین (حامل بم یا کلید فا) برای اجرا با دست چپ و حامل بالایی (حامل زیر با کلید سل) برای اجرا با دست راست اختصاص یافته است.

آشنایی با ساز پیانو

معرفی و تاریخچه ی ساز پیانو

پیانو از سازهای زهی – کوبشی  میباشد که با ضربه چکش بر روی سیم به صدا در می آید و به دلیل آنکه برخورد مضراب به سیم به صورت زخمه ای نبوده و به صورت ضربه ای است، در زیر مجموعه سازهای زهی –کوبشی قرار می گیرد.

پیانو از نظر شکل جعبه صدادهی(جعبه رزونانس) دو نوع است :

 1. گرند پیانو(GRAND PIANO)
 2. پیانو دیواری(VERTICAL PIANO)

پیانو

در ضلع جلوی نوازنده ردیف کلاویه ها قرار دارد.هر کلاویه از داخل پیانو به یک چکش متصل است که پس از برخورد چکش به سیم مربوطه صدای آن سیم حاصل می شود.

جلوی پای نوازنده دو یا سه پدال تعبیه شده است.

به علت وسعت صدای پیانو ، نت نویسی آن بر روی دو خط حامل صورت میگیرد که حامل زیرین با «کلید فا» برای اجرای دست چپ  و حامل بالایی  با «کلید سل» برای اجرا با دست راست اختصاص یافته است.

پیانو دارای 88 کلاویه می باشد و تمام صداهای کروماتیک  در یک گام موسیقی کلاسیک غربی را دارا می باشد.

قبل از آموزش پیانو بایستی بدانید که پیانو جعبه بسیار بزرگی است که به دو شکل ساخته شده است یکی آن که در فارسی به نام (پیانو رویال) مصطلح شده، که عبارت است از جعبه بزرگ سه ضلعی، بر روی سه پایه قطور، و سیم ها به طور افقی در داخل جعبه کشیده شده اند و چکش ها از زیر به سیم ها برخورد می کنند.

و دیگری که جعبه آن کوچک تر و قائم است و سیم ها عمودی و از پایین به بالا قرار گرفته اند، در این یک چکش از جلو به سیم ها ضربه می زنند. برای هر صوت پیانو یک چکش، یک شستی و یک دستگاه وصل کننده آنها و (مانند سنتور) سه سیم در ناحیه زیر، دو سیم در ناحیه بم و یک سیم کلفت در ناحیه خیلی بم برای هر صوت تعبیه شده است.

در ضلع جلوی نوازنده ردیف شستی ها قرار دارد. هر شستی به یاری مکانیسم مخصوصی در داخل پیانو به چکش متصل است که با کوبیدن روی شستی، چکش نیز به سوی سیم مربوط پرتاب شده، به آن برخورد کرده آن را به ارتعاش وا می دارد و خود کمی به عقب بر می گردد تا مانع ادامه ارتعاش سیم نشود.

به مجرد آن که انگشت نوازنده از روی شستی برداشته شود، نمد خفه کن به سیم ها می چسبد و سیم مرتعش را از ارتعاش باز می دارد.

جلوی پای نوازنده دو یا سه پدال تعبیه شده، پدال سمت راست، مانع کار دستگاه خفه کن می شود. در نتیجه سیم مربوطه، حتی پس از برداشتن انگشت از روی شستی، به ارتعاش ادامه می دهد تا به تدریج خود به خود از ارتعاش بازماند.

پدال سمت چپ سبب می شود که نواری از نمد بین سیم  و چکش قرار گرفته و ضربه چکش بر روی سیم، صوتی خفه و کم صدا ایجاد کند.

در پیانو های سه پداله، پدال وسط نیز مجموعاً چکش ها را جلوتر می برد تا ضربه با قدرت کم تری به سیم ها برخورد کند، یا آن که مجموعه چکش ها را کمی به راست می راند تا چکش کوبنده فقط به یکی از سیم های سه گانه همکوک برخورد کند. این عمل موجب (ظریف شدن و کم صدائی) صوت حاصل می گردد.

وسعت صدای پیانو عبارت است از هفت اکتاو یا کمی بیشتر، به علت بزرگی وسعت صدای پیانو، نت نویسی آن بر روی دو حامل صورت می گیرد، که معمولاٌ حامل زیرین (حامل بم یا کلید فا) برای اجرا با دست چپ و حامل بالایی (حامل زیر با کلید سل) برای اجرا با دست راست اختصاص یافته است.

بر خلاف آموزش ویلن که به ظاهر ساز آسان و فراگیری آن زمان کمتری میگیرد در صورتی که اینطور نیست و جز ساز های سخت محسوب میشود!

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از کلاس های آموزشی به سایت آموزشگاه موسیقی چکاد مراجعه کنید.

ممنون از رأی دهی شما کاربر عزیز

پرسش و پاسخ 5

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • رضا

  سلام وقتتان بخیر. دنبال یک روش عملی برای قوی شدن دست چپ در پیانو زدن هستم . کسی میتونه کمکم کنه

 • سمانه گرامی

  سلام
  من مدتی هست که به صورت خودآموز دارم آموزش پیانو میبینم و به یه حدی از نوازندگی قابل قبولی رسیدم.سوالم این هست که می‌خوام به صورت حرفه ای یادگیری پیانو رو با آموزشگاه شما شروع کنم.کلاس های پیانو شما آیا سطح بندی برای یادگیری داره یا از صفر شروع میشه؟

  • nazemi

   سلام سمانه عزیز
   بله کلاس های آموزش پیانو در سطح های مختلف است فقط کافی است با شماره ۴۴۲۴۶۲۲۹ تماس گرفته و اطلاعات لازم جهت ثبت نام در سطح مد نظر را دریافت کنید.

 • مینا رسولی زاد

  سلام می خواستم بپرسم کلاسهای آموزشگاه پیانو چه شرایطی داره و چقدر هزینه داره

  • nazemi

   سلام وقت بخیر و پوزش بابت تاخیر در پاسخ
   کلاس های پیانو در آموزشگاه چکاد به صورت ترم های دوماهه شامل 16 جلسه برگزار میشوند. این 16 جلسه شامل 8 جلسه آموزش خصوصی ساز و 8 جلسه آموزش گروهی تئوری موسیقی میباشد.
   برای اطلاعات بیشتر و مشاوره و ثبت نام لطفا با دفتر آموزشگاه تماس بگیرید ۰۲۱۴۴۲۴۵۶۴۱ – ۰۲۱۴۴۲۴۶۲۲۹