آموزش هنگدرام

اساتید هنگدرام (هندپن) آموزشگاه موسیقی چکاد

سهیل نیکبخت

مدرس هنگدرام
شنبه و دوشنبه

سمیرا مهرافشا

مدرس هنگدرام
سه شنبه

مدت زمان آموزش هنگدرام

آموزش هنگ درام نسبت به بعضی سازهای دیگر از جمله پیانو، ویلن و... در مدت زمان کمتری به نتیجه می رسد. از آنجایی که این ساز جوان است و البته به دلیل ساختار ساده آن هنوز به پیچیدگی هایی که سازهای پرقدرتی مثل پیانو و ویلن دارند، نرسیده است. بنابراین هنرجویان در طول 6 ماه آموزش صحیح و پیوسته در صورت تمرین و ممارست به سطح نسبتاً خوب و قابل قبولی می رسند به طوری که اجرایشان برای شنوده هایشان دلنشین و تاثیرگذار خواهد بود.

کلاس های خصوصی و گروهی هنگدرام

کلاس های هنگدرام هم به صورت گروهی و هم به صورت خصوصی برگزار می شود و هر کدام از این دو نوع کلاس آموزشی هنگدرام، ویژگی های خود را دارند.

در کلاس تکنفره شما تنها در کلاس هستید و تمام توجه و اشکال گیری استاد برای شما خواهد بود، اما کلاس گروهی این توجه و اشکال گیری بین هنرجویان تقسیم می شود و در عوض شما زمان بیشتری در کلاس هستید و می توانید از اشکالات و یا نقاط ضعف و قوت همکلاسیهایتان هم درس بگیرید.

اگر با کارهای کارگاهی و مشارکت های کارهای گروهی میانه خوبی دارید کلاس های گروهی می تواند در آموزش هنگدرام برای شما بسیار موثر باشد. مضافاً اینکه وقتی مهارت های کافی را در نواختن به دست آورید می توانید با دوستانتان همنوازی کنید.

به دلیل اینکه هنگدرام برای اولین با در سال 2000 میلادی ساخته شده و عمر زیادی از آن نگذشته و متدهای مکتوب در این زمینه بسیار نادر است و معمولاً مدرسین هنگدرام از جزوات مخصوص به خود برای آموزش استفاده می کنند.

جهت شرکت در کلاس های آموزش هنگدرام میتوانید با آموزشگاه موسیقی چکاد ، یکی از معتبرترین آموزشگاه های موسیقی شروع کنید.

آموزش آنلاین هنگدرام

اگر چه امروزه کلاس های آنلاین در همه زمینه ها از جمله موسیقی بسیار رایج شده و کارآمد هم هست، اما اگر در شهری زندگی می کنید که معلم هنگدارم در دسترس دارید سعی کنید آموزش هنگدرام را به صورت حضوری آغاز کنید. کلاس آنلاین را در مواقع خاص یا زمانی که به سفری می روید جایگزین جلسه حضوری کنید تا بین جلسات آموزشتان فاصله نیفتد و خلعی در فراگیری شما به وجود نیاید.

تمرین مورد نیاز برای آموزش ساز هنگدرام

به این نکته بسیار توجه کنید که رمز و راز فراگیری موسیقی بعد از آموزش صحیح و اصولی، پیوستگی در تمرین و ممارست است و هیچکس حتی معلم شما نمی تواند برای موفقیت شما تضمینی بدهد. هنرجو مبتدی لازم است روزانه حدود 45 دقیقه به تمرین اختصاص دهد. به یاد داشته باشید فقط شما هستید که با پشتکار و تمرین می توانید بذری را که معلم در کلاس می کارد به جوانه تبدیل کنید و از کلاستان نتیجه لازم را بگیرید.

نیازمندی های شما برای شرکت در کلاس هنگدرام

برای نواختن و آموزش هنگدرام به یک ساز هنگدرام 9 نت، ترجیحاً از جنس استیل نیاز دارید. جهت نواختن راحت تر می توانید پایه هنگدرام را هم تهیه کنید. معمولاً پایه های هنگدرام از نظر ارتفاع قابل تنظیم هستند. اگر از روی نت می نوازید یک عدد پوپیتر (پایه نت) نیاز است تا برگه یا کتاب نت خود را رو آن بگذارید تا نت در زاویه دید شما قرار داشته باشد و موجب خستگی در ناحیه گردن و پشت شما نشود.

معرفی ساز هنگدرام

ساز هنگدرام یا هندپن از سازهای کوبه ای و در دسته خود صداها می باشد. ویژگی متفاوت ساز هنگدرام نسبت به اکثر سازهای کوبه ای دیگر این است که فرکانس های هفت نت موسیقی ( دو، ر، می، فا، سل، لا، سی) با هنگدرام تولید می شود.

از آنجایی که گستره ساز هنگدرام از نظر تعداد نت نسبت به اکثر سازهای ملودی کمتر است و این ساز را در آموزش جزو سازهای کوبه ای دسته بندی می کنند، دلیل دیگراین تقسیم بندی این است که  معولاً جملات ملودی طولانی با هنگدرام نواخته   نمی شود و به جای آن پترن های ملودیک – ریتمیک تکرار شونده نواخته می شوند.

هنگدرام و آشنایی بیشتر با این ساز

هنگ درام (هنگدرام)؛ نوعی ساز کوبه‌ای است، که برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ توسط فلیکس روهنر و سابینا شارر در کشور سوئیس ساخته شد.

هنگ درام سازی ست که در دسته  Idiophoicها یا همان خودصداها تقسیم‌بندی می‌شود یا بطور واضح تر ساز هنگ درام ساز کوبه‌ای و ملودیک می‌باشدکه توسط بدنه ی خود تولید صدا میکند و هیچگونه پوست یا سیمی در تولید صدا دخالت ندارد.

گفته می‌شود قبل از ابداع ساز هنگ درام، سازهای دیگری به نام SteelPan با بدنه کاملاً فلزی و ساختار ابتدایی حدود ۱۷۰۰ میلادی در آفریقا و آمریکای جنوبی و بعد از آن از گالن‌های فلزی (گالن‌هایی با ظرفیت ۵۵ گالن) خالی ساخته شده که در جشن‌ها ومراسم طرفداران پر و پا قرصی داشته است و به نوازتدگان آن ” پن ایست” (Panists) گفته می‌شود.

هنگ درام از دو قسمت کاملاً جداگانه فلزی ساخته شده. یک قوس در بالا و یک قوس در پایین. قوس بالایی که نت‌ها بر روی این قوس قرار دارند، قسمتِ دینگ (Ding Side) نامیده می‌شود. طرف دیگر قوس زیرین می‌باشد که معمولا دارای یک سوراخ بزرگ در مرکز آن است، قسمت گو (Gu Side) نامیده می شود.

نت اصلی ساز هنگ درام یا «دینگ»، بم‌ترین صدای این ساز را تولید می‌کند؛ که معمولاً ارتباطی با ساختار گام تولید شده توسط ساز ندارد؛ و دیده شده است که برای دو ساز با مجموعه نت‌های مشابه، دینگ با نت متفاوتی ساخته می‌شود. در روش نوشتاری نت‌های یک هنگ درام، نت دینگ با یک خط مورب از باقی نت‌ها جدا می‌شود. به طور مثال

D / A C D E F G A

این مثال نشان می‌دهد که نت اصلی یا همان دینگ، نت D یا  Re  می‌باشد.

هر نت بر روی ساز هنگ درام دارای یک فضای مشخصی به فرم دایره یا بیضی است که به آن  Tone Field گفته می شود. تحقیقات جدید در زمینه فرم  Tone Field این را نشان می‌دهد که فرم بیضی برای نت‌های هنگ درام، نتیجه بهتری در زمینه انتشار، حجم و پایداری صدای هنگ درام ایجاد می‌کند. همچنین امکان بیشتری در ایجاد افکت‌های صوتی را فراهم می‌کند. بدست آوردن اندازه صحیح Tone Field  برای ایجاد آن بر بروی بدنه ساز بسیار دقیق و حساس است بطوریکه هر سانتی‌متر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و محاسبات بسیار دقیقی برای آن انجام میگیرد.

برای شروع یک تجربه جدید در حوزه موسیقی آموزش پیانو علاقه مند هستید کلیک کنید .

مهمترین و پیچیده‌ترین مرحله بعد از ساخت ساز هنگ درام و فرم دهی‌ بدنه ی آن، کوک کردن نت هاست. به طور کلی بیش ۶۵ درصد از مجموعه تلاش در ساخت و تولید ساز هنگ درام به مرحله کوک مربوط می‌شود و این درصد بالا حاکی از اهمیت ویژه ی این مرحله است.

در ورژن‌های نرمال ساز هنگ درام و هپی درام، صفحه بالایی دارای یک نت دینگ و ۷ نت دیگر در روی بدنه قوس بالایی است؛ ولی امروزه سازندگان با تغییراتی در تعداد نت‌ها روی بدنه تعداد نت‌ها را به ۱۳ عدد هم رسانده‌اند. البته لازم است ذکر شود بالا رفتن تعداد نت‌ها طبیعتاً برای نوازندگان هنگ درام امکانات بیشتری را فراهم میکند اما به دلیل محدودیت فضای روی ساز نت‌های اضافه تر در اکتاوهای بالاتر و زیرتر خواهند بود، زیرا فضای کمتری را اشغال میکنند.

هر سازی که دارای نت هایی با فرکانسهای متفاوت می باشد، از الگوی خاصی به نام گام تبعیت می‌کند. گام الگوی فواصل فرکانسی بین نت هاست. ساز هنگ درام نیز از همین الگوها پیروی می‌کند. از آنجایی که فرکانس هر نت بر روی این ساز ثابت و غیرقابل تغییر است هر ساز هنگ درام از یک الگوی گام مشخص و غیرقابل تغییر پیروی میکند. این الگوی گام چگونگی چیدمان نت ها را بر روی هر هنگ درام تعیین میکند.

امروزه در دنیا نوازندگان سازهای کوبه ای و آهنگسازان درحال انجام تجربه های جدید و متفاوت بر روی این ساز هستند تا توانایی ها و قابلیتهای بالقوه ی این ساز را به عرصه ی بالفعلِ اجرای موسیقی وارد کنند.

امروزه آموزش هنگدرام بسیار مورد توجه قرار گرفته است. آموزش موسیقی در اکثر سازها از روی نت انجام می شود. نشانه های موسیقی که اصطلاحاً به آنها نت می گویند باعث می شود که زبان مشترکی بین شما و مدرستان و همچنین بین شما و آهنگسازان ایجاد شود بدین ترتیب راحت تر می توانید منظور مدرس یا آهنگساز را متوجه شوید و قطعه را به صورت صحیح بنوازید.

هنگدرام از جمله سازهایی است که به دلیل پترن های تکرار شونده و صدای بلورین خود می تواند به شما و شنوده تان آرامش خاصی را به ارمغان بیاورد، اما به شرطی که اصولی و درست نواخته شود.

ممنون از رأی دهی شما کاربر عزیز

پرسش و پاسخ 3

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • blogseo@123

  واقعا عالی ، هرچقدر هم بگم کمه من تونستم خیلی خوب این سازو تو یک ماه یاد بگیرم واقعا عالی تدریس دادن استاد سهیل نیکبخت فقط یه سوال چجوری دوباره تیون کنم هندگرام رو

 • manilotfolahzadeh

  هزینه چقدر است ؟

  • nazemi

   برای اطلاعات کلاس ها و ثبت نام با دفتر آموزشگاه تماس بگیرید ۰۲۱۴۴۲۴۵۶۴۱ – ۰۲۱۴۴۲۴۶۲۲۹