چگونه صدای بد ویولن را از بین ببریم ؟

چگونه صدای بد ویولن را از بین ببریم ؟
 • تاریخ ایجاد: 29 آذر 1401

آیا صدای خش دار ویولن برای شما آشناست؟ بیاموزید که دلایل احتمالی چیست و چگونه از آن اجتناب کنید!

هر نوازنده ویولن گاهی از صدای بد ساز خود رنج می برد. عواملی که بر کیفیت صدای شما تأثیر می گذارد می تواند از خود ویولن یا نقص در تکنیک شما باشد. برای از بین بردن صدای بد ویولن و خش، باید هر کدام را به نوبه خود بررسی کنید و مطمئن شوید که مشکل از آنجا نیست.

گاهی اوقات مشکل ترکیبی از عوامل است، بنابراین حتما آزمایش کنید و به نکات قبلی بازگردید، حتی اگر فکر می کنید قبلاً با آنها برخورد کرده اید.

همچنین، بدن ما تمایل دارد به انجام کارها به روشی که قبلاً عادت کرده است ادامه دهد تا زمانی که آنها را برای چیز دیگری آموزش دهیم، بنابراین حتی اگر مشکلی را برطرف کنید، می تواند بعداً به شکل مشابهی بازگردد. بنابراین ممکن است لازم باشد بارها و بارها از این لیست استفاده کنید. با ما همراه باشید در این مقاله تا علت صدای بد ویولن و چگونگی از بین بردن صدای بد آن را بیاموزید.

برای دیدن دوره آموزش ویولن به این صفحه مراجعه کنید.

چرا صدای ویولن من خش دار است؟

 1. آرشه شما مستقیم نیست

یکی از دلایل علت صدای بد ویولن قرارگیری آرشه است. آرشه باید در یک خط مستقیم در زاویه  قائم با بدن یا گردن و موازی با خرک حرکت کند. جایی که سر در هنگام نواختن قرار گرفته است را بررسی کنید. بهترین راه برای اطمینان از اینکه آرشه را مستقیم حرکت می‌دهید، استفاده از یک آینه است یا اینکه کسی شما را تماشا کند و در هنگام منحرف شدن شما را تنظیم کند.

هنگامی که حرکت را به درستی انجام دادید، حس آن را در بدن خود تنظیم کنید. سپس سعی کنید این حس را بازتولید کنید و بررسی کنید که آیا آرشه شما در واقع صاف است یا خیر. این روند را تا جایی تکرار کنید که در حافظه عضلانی شما جا بیفتد.

وقتی کسی نیست که کمک کند و آینه ای ندارید، راه دیگری برای صاف نگه داشتن آرشه شما وجود دارد که تمرکز روی موقعیت آن در نیمه فاصله بین خرک و صفحه انگشت است.

 

 1. نقطه تماس اشتباه

دومین علت صدای بد ویولن نقطه تماس محل برخورد آرشه با سیم است. برای ایجاد ارتعاش مناسب در سیم، آرشه باید چسبندگی کافی برای حرکت سیم داشته باشد اما نه آنقدر که از لرزش آن جلوگیری کند. موقعیت آرشه، فشار و سرعت همه با هم تاثیرگذار هستند تا اصطکاک مناسبی بین این دو ایجاد کنند.

برای مبتدیان، توصیه می شود که در نیمه راه بین خرک و انتهای صفحه انگشت، با فشار متوسط ​​و سرعت متوسط ​​شروع به نواختن کنند.

البته ممکن است و گاهی اوقات نیاز به نواختن نزدیک خرک وجود دارد که در این صورت به فشار بیشتری نیاز خواهید داشت و یا نزدیکتر به صفحه انگشت که نیاز به فشار کمتری دارید. همچنین، هرچه فشار بیشتری بر روی ویولن اعمال کنید، به سرعت بیشتری برای حرکت آرشه خود نیاز خواهید داشت.

در وسط بمانید، اگر فشار بیشتری وارد کنید، باید با سرعت بالاتری این را جبران کنید و اگر فشار را کاهش دهید، باید سرعت خود را کاهش دهید. ممکن است بخواهید آزمایش کنید و ببینید کدام ترکیب ها در کدام موقعیت چه نوع صدایی را ایجاد می کنند.

علاوه بر این، اینکه در کدام قسمت از آرشه ویولن می نوازید نیز مهم است. نواختن نزدیک به خرک به سرعت بیشتر و فشار بیشتری نیاز دارید. برای اینکه احساس کنید فشار خیلی زیاد یا خیلی کم است، هیچ چیز نمی تواند جایگزین تلاش و تمرین خودتان شود.

 

 1. کلیفون خیلی زیاد یا خیلی کم

نرمی صدای ویولن شما نیز بسیار تحت تأثیر میزان کلیفون است که روی موهای آرشه دارید. کلیفون کافی باعث ایجاد صدایی معلق، شناور و ضعیف می شود در حالی که داشتن کلیفون بیش از حد صدای شما را خش دار می کند. پس برای از بین بردن صدای بد ویولن باید تعادل را حفظ کنید.

کلیفون را با فاصله چند روز و به مقدار کم بمالید. فقط در صورتی که صدا شروع به ناپدید شدن کند مقداری دیگر روی سیم ها بمالید. اما میزان کافی کلیفون به چیزی بستگی دارد که برای شما احساس خوبی دارد.

ما باید برای بهتر کردن صدای ویولن از کلیفون استفاده کنیم وگرنه آرشه اصلاً گیر نمی‌کند و صدایی از ویولن بیرون نمی‌آید، فقط باید بررسی کنیم که چقدر نیاز است. همچنین، کلیفون یک پسماند پودری روی ساز باقی می‌گذارد و مهم است که پس از هر بار استفاده، آن را از سیم‌ها پاک کنید. گرد و غبار کلیفون که پس از تمرین روی سیم ها می نشیند نیز می تواند صدای جیرجیر ایجاد کند.

 

 1. فشار زیاد یا کافی بر روی آرشه

برای از بین بردن صدای بد ویولن باید آرشه باید به اندازه کافی با ریسمان تماس داشته باشد تا به لرزش در بیاید. این امر با شل کردن بازوی راست و گذاشتن وزن کامل آن روی آرشه و به طور غیرمستقیم روی تارها به دست می آید. این هرگز به معنی فشار دادن زیاد نیست.

وقتی نوازنده ای مضطرب یا عصبی است و بدنش آرام نیست، وزن آرشه بالا می‌رود و تا حدودی شروع به سر خوردن می کند و چسبندگی خود را بر روی سیم از دست می دهد. صدای حاصله نامطبوع و خش دار خواهد بود. بررسی کنید که بازوی شما شل باشد و وزن آن به ابزار منتقل شود.

میزان فشار مناسب برای نوازنده ویولن دقیقاً به عواملی مانند نزدیکی شما به خرک و سرعت حرکت آرشه شما بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: نحوه صحیح آرشه کشی ویولن

 1. سرعت آرشه اشتباه

گاهی اوقات فشار زیاد نیست، بلکه سرعت آرشه برای این مقدار فشار خیلی کم است. سرعت آرشه و مقدار فشار در ترکیب با یکدیگر کار می کنند، بنابراین فشار بیش از حد برای یک سرعت ممکن است برای سرعت دیگر خیلی کم باشد. بنابراین سرعت آرشه خود را آزمایش کنید و ببینید آیا تفاوتی ایجاد می کند یا خیر، چون به از بین بردن صدای بد ویولن خیلی کمک می کند.

 

 1. نگه داشتن سفت و سخت آرشه

درست همانطور که سفتی در بازو باعث ایجاد مشکل می شود، نگه داشتن سفت آرشه نیز باعث ایجاد مشکل می شود. (در واقع، هر گونه تنش در هر قسمت از بدن به مشکلی در صدای نهایی شما تبدیل می شود) آرشه باید به آرامی حرکت کند و سیم را به ارتعاش درآورد.

برای یک لحن خوب و طنین انداز، باید یک رابطه پویا و زنده بین آرشه و سیم وجود داشته باشد. نگه داشتن آرشه سفت و سخت صدای شما را خفه می کند. در عین حال، دست شما نمی تواند بی حال و شل باشد در حدی که آرشه رها شود. زمان می برد تا شما نقطه ایدآل خود را پیدا کنید پس صبور باشید و با تمرین زیاد علت صدای بد ویولن خود را تشخیص دهید.

 

 1. کیفیت تار یا موی آرشه

کیفیت تار یا موی آرشه

وقتی موی آرشه شما قدیمی می شوند، صدای آنها شروع به ضعیف شدن و باعث ایجاد صدای بد ویولن می کند. مطمئن شوید که در صورت وقوع این اتفاق یا هر چند ماه یکبار، بسته به استفاده خود، آنها را تعویض کنید.

هنگامی که آرشه پس از استفاده کنار گذاشته می شود، پیچ انتهایی باید همیشه باز شود تا موها شل شوند.

وقتی تصمیم به نوازندگی می گیرید، پیچ را سفت می کنید، بنابراین مو سفت می شود و از چوب جدا می شود. در تمام این مدت چوب آرشه دارای یک انحنا است که وسط آن به سمت مو خم می شود.

نکته: برای دیدن دوره های آموزشگاه موسیقی چکاد کلیک کنید.

 1. مشکلات سیستمیک با ویولن

گاهی اوقات علت صدای بد ویولن مشکل از نحوه تنظیم ویولن یا مسائل ساختاری واقعی ناشی می شود. همیشه می توانید به صورت بصری بررسی کنید که آیا خرک عمودی است و روی بدنه ویولن قرار گرفته است. با این حال، ممکن است در ارتباط با نحوه قرارگیری صفحه انگشت یا ارتفاع خرک نیز مشکل داشته باشید. این دومی به این معنی است که رشته ها می توانند خیلی نزدیک به صفحه انگشت باشند و آنها را لمس کنند.

ویولن شما می تواند یک درز باز داشته باشد. درزها محل هایی هستند که دو قسمت جدا از چوب توسط چسب به یکدیگر متصل می شوند. اگر درز باز شود، صدای وزوز ایجاد می شود. تنظیم ویولن توسط یک متخصص ایده خوبی است، و چک کردن آن هر دو سال یکبار نیز عاقلانه است.

 

 

پرسش و پاسخ 3

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 15 =

 • مصطفی محمدی

  سلام من هرکار میکنم صدای جیغ ارشه را نمیتونم از بین ببرم

  • علی

   سلام . قطعا با تغییر فشار آرشه که احتمالا باید فشار بیشتری بیارید این مشکل حل میشه

  • محمد

   و مطمئنی کلیفن به مقدار زدی؟
   صدای ویولنم جیغی بود چون من نمی دونستم کلیفن باید بزنم

آخرین مقالات