تاثیر موسیقی بر حیوانات و گياهان چیست؟

تاثیر موسیقی بر حیوانات و گياهان چیست؟
  • تاریخ ایجاد: 30 آذر 1401

تاثیر موسیقی بر گیاهان

همه ما شنیده ایم که پخش موسیقی برای گیاهان به رشد سریعتر آنها کمک می کند. بنابراین، آیا موسیقی می تواند تاثیری به سزایی بر روی رشد گیاهان و تسریع آن ها داشته باشد یا این فقط یک افسانه دیگر است؟ آیا گیاهان واقعاً صداها را می شنوند؟ آیا آنها واقعاً موسیقی را دوست دارند؟ باور کنید یا نه، مطالعات متعدد نشان داده‌اند که نواختن موسیقی برای گیاهان واقعاً باعث رشد سریع‌تر و سالم‌تر می‌شود.

در ادامه مقاله تاثیر موسیقی بر حیوانات و گياهان با ما همراه باشید.

نکته: برای دیدن همه دوره های آموزشگاه موسیقی چکاد به این صفحه مراجعه کنید.

در سال 1962، یک گیاه شناس هندی چندین آزمایش روی موسیقی و رشد گیاه برای دیدن تاثیر موسیقی در گیاهان  انجام داد. او دریافت که برخی از گیاهان زمانی که در معرض موسیقی قرار می گیرند، 20 درصد بیشتر از نظر قد رشد می کنند و رشد قابل توجهی در زیست توده افزایش می یابد.

او نتایج مشابهی را برای محصولات کشاورزی مانند بادام زمینی، برنج و تنباکو، زمانی که موسیقی را از طریق بلندگوهایی که در اطراف مزرعه قرار داده شده بود پخش کرد، یافت یک گلخانه دار کلرادو چندین نوع گیاه و ژانرهای مختلف موسیقی را آزمایش کرد.

او تشخیص داد که گیاهانی که به موسیقی راک گوش می‌دهند به سرعت از بین می‌روند و در عرض چند هفته از بین می‌روند، در حالی که گیاهان وقتی در معرض موسیقی کلاسیک قرار می‌گیرند رشد می‌کنند. محققی در ایلینوی نسبت به واکنش مثبت گیاهان به موسیقی شک داشت، بنابراین او در چند آزمایش گلخانه ای بسیار کنترل شده شرکت کرد و تاثیر موسیقی در گیاهان را تخمین زد.

با کمال تعجب، او متوجه شد که گیاهان سویا و ذرت در معرض موسیقی ضخیم تر و سبزتر هستند و بازدهی قابل توجهی بیشتر دارند. محققان یک دانشگاه کانادایی کشف کردند که عملکرد محصول گندم در معرض ارتعاشات با فرکانس بالا تقریباً دو برابر می شود.

موسیقی چگونه بر رشد گیاهان تأثیر می گذارد؟

موسیقی چگونه بر رشد گیاهان تأثیر می گذارد؟

هنگامی که نوبت به درک تأثیرات موسیقی بر رشد گیاهان می‌شود، به نظر می‌رسد که این موضوع چندان مربوط به «صداهای» موسیقی نیست، بلکه بیشتر به ارتعاشات ایجاد شده توسط امواج صوتی مربوط می‌شود.

به عبارت ساده، ارتعاشات باعث ایجاد حرکت در سلول های گیاه می شود که گیاه را تحریک می کند تا مواد مغذی بیشتری تولید کند. اگر گیاهان به موسیقی راک به خوبی پاسخ نمی‌دهند، به این دلیل نیست که کلاسیک را بهتر دوست دارند. با این حال، ارتعاشات تولید شده توسط موسیقی راک با صدای بلند فشار بیشتری ایجاد می کند که برای رشد گیاه مفید نیست.

محققان دانشگاه کالیفرنیا به سرعت در مورد تأثیرات موسیقی بر رشد گیاهان نتیجه‌گیری نمی‌کنند. آنها می گویند که تاکنون هیچ مدرک علمی قطعی مبنی بر اینکه پخش موسیقی برای گیاهان به رشد آنها کمک می کند وجود ندارد و آزمایش های علمی بیشتری با کنترل دقیق عواملی مانند نور، آب و ترکیب خاک مورد نیاز است.

جالب توجه است، پژوهشگران درباره تاثیر موسیقی در گیاهان پیشنهاد می کنند که گیاهانی که در معرض موسیقی قرار می گیرند ممکن است رشد کنند زیرا مراقبت های سطح بالا و توجه ویژه مراقبان خود را دریافت می کنند. غذای فکری!

تاثیر موسیقی بر جانوران

اثرات فیزیولوژیکی و روانی گوش دادن به موسیقی در انسان ثبت شده است.  و همچنین تاثیر موسیقی بر حیوانات وتغییرات در فیزیولوژی، شناخت و شیمی مغز و مورفولوژی ناشی از موسیقی در مدل‌های حیوانی مورد مطالعه قرار گرفته است و شواهدی را ارائه می‌دهد که نشان می‌دهد موسیقی ممکن است حیوانات را مشابه انسان‌ها تحت تأثیر قرار دهد.

اطلاعات در مورد مزایای بالقوه موسیقی و تاثیر آن برای حیوانات نشان می دهد که ارائه موسیقی ممکن است به عنوان وسیله ای برای بهبود رفاه حیوانات آزمایشگاهی، مانند غنی سازی محیط، کاهش استرس و اصلاح رفتار مورد استفاده قرار گیرد.

نویسندگان پژوهش حاضر در مورد تأثیر موسیقی بر فیزیولوژی و رفتار حیوانات را بررسی کرده و پتانسیل آن را برای بهبود رفاه حیوانات مورد بحث قرار می دهند. آنها نتیجه می گیرند که مزایای ارائه موسیقی و تاثیر آن بر روی حیوانات آزمایشگاهی به گونه و نوع موسیقی بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: تاثیر موسیقی بر کودکان در رده های مختلف سنی

تاثیر موسیقی بر گربه ها

تاثیر موسیقی بر گربه ها

مطالعه‌ای که برای تاثیر موسیقی بر حیوانات در سال ۲۰۱۵ در دانشگاه ویسکانسین-مدیسون انجام شد، نشان داد که گربه‌ها از نادیده گرفتن موسیقی معمولی «انسان» خوشحال می‌شوند، اما نسبت به موسیقی‌هایی که مخصوصاً برای گربه‌سانان نوشته می‌شود، بسیار واکنش نشان می‌دهند.

چارلز اسنودون، نویسنده اصلی این مقاله درباره تاثیر موسیقی بر روی گربه ها گفت: “ما در واقع صداهای گربه را تکرار نمی کنیم، ما سعی می کنیم موسیقی با آهنگ و سرعتی بسازیم که برای گربه ها جذاب باشد.”

محققان با پخش دو آهنگ مخصوص “گربه” نوشته شده، یکی بر اساس سرعت خرخر و دیگری بر اساس صدای مکیدن در حین تغذیه، دریافتند که گربه ها پاسخ های مثبت بیشتری از خود نشان می دهند – مانند خرخر کردن، راه رفتن به سمت بلندگو و مالیدن به آن. در مقایسه با زمانی که موسیقی کلاسیک پخش می شود. تاثیر موسیقی بر حیوانات مختلف یکسان نیست.

تاثیر موسیقی بر سگ ها

تاثیر موسیقی بر سگ ها

محققان انواع مختلفی از ژانرهای موسیقی را برای سگ ها نواختند و دریافتند که هر موسیقی که پخش می شد، آرامش بیشتری داشتند و زمان بیشتری را به استراحت دراز کشیدن می گذراندند. اما اگر واقعاً می‌خواهید حال و هوای آرامش‌بخشی به سگ‌های پرورشگاهی بدهید، محققان دریافتند که تغییرات ضربان قلب سگ‌ها به‌طور قابل‌توجهی بالاتر است، که نشانه‌ای از تاثیر موسیقی در  کاهش سطح استرس در هنگام گوش دادن به راک ملایم است.

تاثیر موسیقی بر طوطی ها

مطالعه‌ای در هاروارد برای تاثیر موسیقی بر روی طوطی ها در سال 2009 نشان داد که حیواناتی که تقلید صوتی را نشان می‌دهند – به طوری که می‌توانند صداها را با استفاده از صدای خود تقلید کنند – همچنین در مورد ماندن با ریتم موسیقی بهترین بودند، که نشان می‌دهد ممکن است بین این دو رابطه تکاملی وجود داشته باشد و سوژه های آزمایشی آنها از یک منبع غافلگیرکننده – یوتیوب آمده است.

محققان سرعت فیلم‌های رقص حیوانات را کاهش دادند تا بتوانند به دقت اندازه‌گیری کنند که چقدر با ریتم تطابق داشته اند و ۱۴ گونه طوطی را کشف کردند که همگی قادر به تقلید آوا بودند که شواهد قانع‌کننده‌ای را نشان می‌دادند که می‌توانستند با ریتم تطابق داشته باشند.

در حالی که توانایی طوطی‌ها در تقلید آواز ممکن است به آن‌ها در مورد حفظ ریتم برتری بدهد، چند حیوان دیگر نیز وجود دارند که توانایی نگهداری ریتم در زمان را دارند. تاثیر موسیقی در حیوانات به همین جا ختم نمی شود.

تاثیر موسیقی بر شامپانزه ها

تاثیر موسیقی بر شامپانزه‌ها و بونوبوها با توجه به مهارت‌های زمان‌سنجی و انگشت‌های زبردستشان، دی‌جی‌های خوبی می‌سازند، اما اگر به‌دنبال حیوانی با ریتم عالی هستید، رونان شیر دریایی مثال خوبیست.

تاثیر موسیقی بر گاوها

گاوها نیز هنگام گوش دادن به موسیقی آرام شیر بیشتری تولید می کنند.

یک مطالعه در سال 2001 در دانشگاه لستر، یک گله 1000 گاو را در معرض موسیقی با سرعت های متفاوت قرار داد. موسیقی به طور کلی به آهسته (زیر 100 ضربه در دقیقه)، با پخش آهنگ‌هایی مانند Everybody Hurts توسط R.E.M یا سمفونی پاستورال بتهوون، و سریع (بیش از 120 ضربه در دقیقه) طبقه‌بندی می‌شد، و گاوها را در معرض گروه Jamiroquai’s Space Stuffy و The Wonderboy’s The Wonderboy قرار می‌داد.

شاید تعجبی نداشته باشد که گاوها در طول یک دوره 12 ساعته صدای ملایم‌تری را ترجیح می‌دهند، احتمالاً به این دلیل که مانند ما انسان‌ها، سرعت آرام‌تر آرامش‌بخش‌تر است. نتیجه این بود که تولید شیر آنها 3 درصد افزایش یافت و 0.73 لیتر شیر بیشتر در روز تولید کرد. نتیجه میگیریم تاثیر موسیقی بر گاوها برای دامداران سودآوری دارد.

 مقاله مقدمه ای بر آواز ایرانی و روش تدریس آن را بخوانید.

تاثیر موسیقی بر کروکودیل ها

حتی موسیقی بر روی کروکودیل خشن هم تاثیر مثبت دارد. تا کروکودیل ها طرفدار کلاسیک هستند. وقتی یک موسیقی کلاسیک برای کروکودیل می نوازید چه اتفاقی می افتد؟ تقریباً مشابه پرندگان و پستانداران، طبق یک مطالعه در سال 2018 توسط دپارتمان بیوپسیکولوژی در دانشگاه روهر بوخوم، که نشان داد مغز کروکودیل به همان روشی که برای محرک‌های پیچیده فعال می‌شود، فعالتر گردیده است.

چرا این جالب است؟ به این دلیل که کروکودیل ها یکی از باستانی ترین گونه های مهره داران هستند و امروزه ارتباطی بین دایناسورها و پرندگان ایجاد می کنند و سرنخ هایی در مورد چگونگی تکامل سیستم عصبی ارائه می دهند.

امیدواریم از مقاله تاثیر موسيقی بر حيوانات و تاثیر موسيقی بر گياهان لذت کافی را برده باشید.

پرسش و پاسخ 0

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات