تفاوت بین پیانو دیجیتال و کیبورد

تفاوت بین پیانو دیجیتال و کیبورد
  • تاریخ ایجاد: 26 دی 1401

تفاوت بین کیبورد و پیانو دیجیتال با گذشت زمان کمی مبهم شده است. ما می‌توانیم فناوری‌های بیشتر و بیشتری را در فضای یکسانی قرار دهیم، به این معنی که قابلیت‌های متقاطع زیادی وجود دارد.

با این حال، نقش های مهمی وجود دارد که هر یک از این ابزارها برای ایفای آن طراحی شده اند. یک پیانوی دیجیتال برای تقلید صدا و القای حس یک پیانوی آکوستیک طراحی شده است. اکثر آنها دارای چند نوع دیجیتال و اتصال به رایانه شخصی هستند.

کیبوردها تنوع بسیار بیشتری از صداها را تولید می کنند و دارای ویژگی تنظیم کننده هستند. عملکرد اصلی بسیاری از کیبوردها این است که به عنوان یک کنترلر MIDI برای نرم افزار رایانه شخصی عمل کنند. آنها هیچ تلاشی برای تقلید یک پیانو آکوستیک نمی کنند و دارای کلیدهای سبک تر و کوچکتر هستند.

با این حال، ابتدا مهم است که تفاوت بین یک ساز آکوستیک (مثلاً یک پیانو بزرگ) و یک ساز دیجیتال را درک کنید، که تنها در نحوه تولید صدا نهفته است.

برای مشاهده صفحه ی آموزش پیانو کلیک کنید.

صدای پیانو آکوستیک در واقع صدای ارتعاش سیم های فیزیکی در هوا است که در اثر فشار دادن کلیدها توسط چکش به آنها برخورد می کند. اگرچه پیانو تا حد زیادی رایج ترین ساز کیبورد آکوستیک است، اما سازهای دیگری نیز وجود دارد، از جمله هارپسیکورد (که دارای سیم نیز می باشد) و سلست (که در عوض دارای زنگ است).

در مقابل، سازهای دیجیتال (از جمله کیبوردهای دیجیتال و پیانوهای دیجیتال) صدای خود را به صورت الکترونیکی تولید می کنند. به عبارت دیگر، آنها برای شنیدن به یک تقویت کننده و بلندگو (یا هدفون متصل) نیاز دارند. بدون آمپلی فایر و بلندگوها (که اغلب در داخل هستند)، چیزی نمی شنوید، به همین دلیل است که کیبوردهای دیجیتال وقتی خاموش می شوند صدایی تولید نمی کنند.

پیانو دیجیتال

پیانو دیجیتال

یک پیانو آکوستیک دارای قطعات مکانیکی زیادی است. این باعث می شود که آنها بسیار سنگین باشند. اما یک پیانوی دیجیتال به دلیل سبک تر است.

یک پیانوی اصلی از چکش های وزن دار برای ضربه زدن به سیم های فولادی هنگام فشار دادن کلید استفاده می کند. پیانوی دیجیتال با استفاده از فنرها سعی می کند  سنگینی کلاویه های پیانو را به صورت مصنوعی ایجاد کنند. با توجه به این فرصت، یک نوازنده حرفه ای تقریباً همیشه انتخاب می کند که با پیانوی آکوستیک به جای دیجیتال ضبط کند، زیرا کیفیت صدای عالی آن است.

صفحه کلید پیانو

صفحه کلید پیانو

صفحه کلید استاندارد حس و ظاهر یک پیانوی آکوستیک را با وسعت بیشتری از صداها عوض می کند. تقریباً همه کیبوردها دارای بلندگوهای داخلی و تنظیم کننده هستند، به این معنی که می توانند همزمان با پخش یک آهنگ پشتیبان پخش کنند.

اکثر صفحه کلیدهای کیبوردها  ارزانتر از پیانوهای دیجیتال هستند، اما کیفیت صدا نشان دهنده آن است. کلیدهای آنها همچنین به طور قابل توجهی احساس کوبیدن بیشتری دارند، زیرا هیچ مقاومت فنری ندارند. برای ساخت موسیقی در حال حرکت عالی است، اما آنها نمی توانند به عنوان یک ساز اجرای پویا رقابت کنند.

به طور کلی، کیبوردها برای افراد معمولی، مبتدیان یا نوازندگان چند ساز مناسب هستند که به دنبال آزمایش با صداهای مختلف هستند. اما اگر به دنبال نوازندگی پیانو هستید منطقی است که از ابتدا با پیانو اکوستیک نوازندگی کنید تا به صورت طبیعی با کارکرد مکانیکی ساز و صداها در ارتباط باشید تا موسیقی را با حس قطعات اجرا کنید در غیر ان صورت تبدیل به اپراتوری خواهید شد که فقط آهنگ را بدون در نظر گرفتن موزیکالیته اجرا می کند.

هنگامی که عباراتی مانند پیانو دیجیتال، پیانو کیبورد، کیبورد الکترونیکی را می شنوید، درک تفاوت بین هر یک می تواند دشوار باشد. تا زمانی که ندانید هر کدام چه چیزی برای ارائه دارند، انتخاب مناسب برای شما غیرممکن است.

پیانوهای دیجیتال و پیانوهای کیبوردی بر ارائه یک تجربه پیانو واقعی، البته به روش‌های مختلف تمرکز دارند. در مقابل، کیبوردهای الکترونیکی معمولا ابزارهای قابل حملی هستند که اغلب با قیمتی مقرون به صرفه هستند.

پیانوهای دیجیتال و کیبوردهای الکترونیکی طیف وسیعی از سازها مانند پیانوهای دیجیتال کنسولی یا کیبوردهای مصنوعی و تنظیم کننده را پوشش می دهند

بنابراین، برای آسان‌تر کردن کارها، بر رایج‌ترین تعریف و استفاده از هر اصطلاح تمرکز می‌کنیم.

یک پیانوی دیجیتال تقریباً دارای 88 کلید وزنی خواهد بود. اگر به اندازه کافی دقت کنید، می‌توانید نمونه‌هایی با 76 یا 73 کلید پیدا کنید، اگرچه تعداد آنها زیاد نیست. همچنین برخی از گزینه های بودجه وجود دارد که کلیدهای وزنی ندارند.

تجربه واقعی پیانو با کلیدها شروع می‌شود که معمولاً اکشن چکشی یا درجه‌بندی‌شده چکشی هستند. کلیدهای اکشن چکشی وزن و پاسخ کلیدهای واقعی پیانو را تقلید می کنند و اگر درجه بندی شوند، به تدریج از نت های کم به بالا سبک تر می شوند.

پیشرفت وزن برای مطابقت با اندازه چکش‌های پیانوی آکوستیک است که در قسمت پایین‌تر بزرگ‌تر/سنگین‌تر هستند و با بالا رفتن سبک‌تر می‌شوند.

یک پیانوی آکوستیک ایستاده در یک کابینت چوبی قرار می گیرد و آن را به یک مبلمان و همچنین یک ساز تبدیل می کند. با پدال هایش و همه چیز، نشستن در مقابل آن کابینت بخشی از یک تجربه واقعی پیانو می شود.

رایج ترین استفاده از اصطلاح پیانو دیجیتال به پیانوی دیجیتال ثابت خانگی اشاره دارد. به یک پیانوی دیجیتالی اطلاق می‌شود که در یک کنسول/کابینت قرار دارد یا به پیانویی که دارای پایه چوبی و پدال است.

پیانو کیبورد حد وسط بین سه نوع ساز ما است. واقع گرایی یک پیانوی دیجیتال را با قابلیت حمل یک صفحه کلید الکترونیکی ترکیب می کند.

یک پیانوی کیبورد معمولاً دارای 88 یا 76 کلید وزنی است. یکی از اولین تفاوت‌های این پیانو با پیانو دیجیتال این است که پیانو کیبورد معمولاً در اندازه‌های مختلف موجود است.

باز هم، همه چیز با احساس کلیدها شروع می شود، که معمولاً عمل چکشی یا درجه بندی شده با ضربه چکشی هستند.

مهمترین تفاوت این است که پیانو کیبورد قابل حمل است. اکنون، این بدان معنا نیست که پیانوی کیبورد همیشه سبک وزن است، اما می توان آن را جابجا کرد، و این مهم است.

دلیل دیگر، و شاید اصلی ترین دلیل، این است که شما به یک پیانوی واقع گرایانه برای اجرای موسیقی نیاز دارید. یک پیانوی دیجیتال خیلی سنگین/حجم است که به راحتی به مکان ها منتقل نمی شود. یک کیبورد الکترونیکی ممکن است صدای واقعی پیانویی داشته باشد، اما بعید به نظر می رسد که معتبر باشد، که یکی از بزرگترین تفاوت ها در مقایسه با پیانوی کیبورد است.

پیانوهای کیبورد عموماً تطبیق پذیری بیشتری نسبت به پیانوهای دیجیتال دارند، اما نه تعداد زیادی صدا که بسیاری از کیبوردهای الکترونیکی ارائه می دهند. به غیر از مقدار، در کیفیت صدا نیز تفاوت وجود دارد.

پیانوی کیبورد معمولی صدای پیانوی تخصصی فوق العاده ای را به همراه برخی از صداهای باکیفیت دیگر خواهد داشت. کیبورد الکترونیکی متوسط صدای پیانوی خوبی خواهد داشت اما بر کمیت به جای کیفیت تمرکز دارد.

پیانوهای کیبورد اغلب (نه همیشه) دارای بلندگوهای داخلی هستند تا قابلیت حمل را افزایش دهند. این بدان معناست که می‌توانید کنسرت‌های کوچک‌تری را بدون نیاز به تقویت خارجی اجرا کنید، که برای رسیتال‌های پیانو ایده‌آل است.

 

جهت شرکت در کلاس های آموزشگاه موسیقی چکاد با ما تماس بگیرید.

پرسش و پاسخ 0

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات