پیانو چند اکتاو و کلید دارد ؟

پیانو چند اکتاو و کلید دارد ؟
  • تاریخ ایجاد: 24 فروردین 1402

تفاوت اکتاو در سازهای مختلف

اکتاو به فاصله بین دو گام با نسبت فرکانس 2:1 اشاره دارد. در موسیقی، روابط اکتاو مهم هستند زیرا باعث ایجاد حس شباهت بین نت هایی می شوند که با فواصل زیاد از هم جدا شده اند. روابط اکتاو در همه سازها وجود دارد، اما بسته به ساز می تواند ویژگی های متفاوتی داشته باشد.

جهت شرکت در کلاس های آموزش پیانو از این قسمت وارد شوید.

در اینجا چند نمونه از نحوه تولید اکتاو در سازهای مختلف آورده شده است:

 

نحوه تولید اکتاو در پیانو

نحوه تولید اکتاو در پیانو

در یک پیانو، هر کلید مربوط به صدای متفاوتی است. هنگامی که کلیدی را فشار می دهید، چکش به سیم یا مجموعه ای از سیم ها برخورد می کند و موج صوتی تولید می کند. هنگامی که کلیدی را یک اکتاو بالاتر فشار می دهید، چکش به سیمی برخورد می کند که نصف طول سیم اصلی است و موج صوتی دو برابر فرکانس سیم اصلی تولید می کند. این ادراک همان نت را ایجاد می کند، اما در گام بالاتر.

نحوه تولید اکتاو در گیتار

در گیتار، هر فرت مربوط به صدای متفاوتی است. وقتی رشته ای را روی فرت فشار می دهید و آن را می چینید، طول رشته بین پل و فرت، گام نت را تعیین می کند. برای تولید یک اکتاو، می‌توانید رشته‌ای را روی فرتی فشار دهید که فاصله آن تا پل از فرتی که معمولاً می‌نوازید، نصف آن است و نتی دو برابر فرکانس تولید می‌کند.

نحوه تولید اکتاو در فلوت

در فلوت، اکتاو با تغییر فشار دمیدن و موقعیت آمفوشور (طرز شکل گرفتن لب‌های نوازنده در اطراف قطعه دهان) تولید می‌شود. وقتی فشار دمیدن افزایش می‌یابد و امبوشور سفت می‌شود، ستون هوای داخل فلوت با فرکانس دو برابر می‌لرزد و یک نت یک اکتاو بالاتر تولید می‌کند.

نحوه تولید اکتاو در صدا

در آواز، اکتاو با تغییر کشش تارهای صوتی تولید می شود. هنگامی که تارهای صوتی محکم تر کشیده می شوند، با فرکانس دو برابر می لرزند و یک نت یک اکتاو بالاتر تولید می کنند.

به طور کلی، رابطه اکتاو در همه سازها وجود دارد و برای ایجاد درک هارمونی و ساختار موسیقی ضروری است. تکنیک های خاصی که برای تولید یک اکتاو استفاده می شود بسته به ساز می تواند متفاوت باشد، اما اصل اساسی دو برابر شدن فرکانس ثابت می ماند.

 

نحوه تولید اکتاو در ویولن

در ویولن، اکتاو با نصف کردن طول سیمی که آرشه یا کنده می شود، تولید می شود. هنگامی که سیم با فشار دادن آن بر روی صفحه انگشت با دست چپ کوتاه می شود، طول ارتعاش سیم کوتاه تر می شود که فرکانس صدای تولید شده را افزایش می دهد. با فشار دادن سیم در نیمه راه، فرکانس دو برابر می شود و یک نت یک اکتاو بالاتر تولید می شود.

جهت شرکت در کلاس های آموزش ویلن از این قسمت وارد شوید.

نحوه تولید اکتاو در ساکسیفون

در ساکسیفون، اکتاو با دمیدن بیش از حد تولید می شود. هنگامی که یک ساکسیفونیست با قدرت بیشتری می دمد، نی با فرکانس بالاتری می لرزد و نتی یک اکتاو بالاتر از نت اصلی تولید می کند. پخش کننده همچنین می تواند از کلیدهای اکتاو برای باز کردن حفره های تون اضافی و افزایش طول ستون هوا استفاده کند که به تولید یک نت اکتاو واضح تر و پایدارتر کمک می کند.

نحوه تولید اکتاو در کلارینت

در کلارینت، اکتاو با دمیدن بیش از حد و باز کردن سوراخ‌های تن اضافی تولید می‌شود. وقتی نوازنده با قدرت بیشتری می‌وزد، ستون هوای داخل کلارینت با فرکانس بالاتری می‌لرزد و نتی یک اکتاو بالاتر از نت اصلی تولید می‌کند. نوازنده همچنین می تواند از یک کلید ثبت برای باز کردن یک سوراخ آهنگ اضافی استفاده کند که طول موثر ساز را کوتاه می کند و به تولید یک نت اکتاو واضح تر و پایدارتر کمک می کند.

 

به طور کلی، تولید اکتاو روی ویولن، ساکسیفون و کلارینت شامل تغییر طول محیط ارتعاشی (سیم یا ستون هوا) و/یا شدت امواج صوتی تولید شده است. این تکنیک ها برای تولید طیف کامل نت های موجود در این سازها و ایجاد حس هارمونی و ساختار موسیقی در موسیقی ای که می نوازند ضروری است.

نحوه تولید اکتاو در ویولن سل

در ویولن سل، اکتاو به روشی مشابه ویولن، با نصف کردن طول سیمی که آرشه یا کنده می شود، تولید می شود. با این حال، از آنجایی که ویولن سل یک ساز بزرگتر با سیم های بلندتر از ویولن است، تکنیک مورد استفاده برای تولید یک اکتاو کمی متفاوت است.

هنگامی که نوازنده ویولن سل با دست چپ خود سیم را برای کوتاه کردن سیم فشار می دهد، از انگشتان خود برای ایجاد یک هارمونیک طبیعی در نیمه راه سیم استفاده می کند. این بدان معنی است که آنها به آرامی سیم را در نقطه خاصی از سیم لمس می کنند بدون اینکه آن را تا انتها روی صفحه انگشت فشار دهند. این یک نقطه گره در رشته ایجاد می کند، جایی که رشته در دو نیمه مساوی ارتعاش می کند و نتی یک اکتاو بالاتر از نت اصلی ایجاد می کند. نوازنده ویولن سل همچنین می تواند از هارمونیک های طبیعی دیگر در نقاط مختلف سیم برای تولید گام های دیگر استفاده کند.

نوازندگان سل علاوه بر استفاده از هارمونیک های طبیعی، می توانند از هارمونیک های مصنوعی نیز برای تولید اکتاو استفاده کنند.

تعداد اکتاو تولیدی در برخی از سازهای معمول عبارتند از:

تعداد اکتاو تولیدی در برخی از سازهای معمول عبارتند از:

  • پیانو: 7 تا 8 اکتاو
  • گیتار الکتریک: 2 تا 3 اکتاو
  • ویولن: 4 تا 4.5 اکتاو
  • ویولنسل: 4 تا 4.5 اکتاو
  • فلوت: 3 تا 3.5 اکتاو
  • ساکسوفون: 2 تا 3 اکتاو
  • کلارینت: 3 تا 4 اکتاو

لازم به ذکر است که تعداد اکتاوهای ممکن در هر ساز، بستگی به سازنده و مدل ساز دارد و ممکن است برای برخی سازها این مقادیر تفاوت داشته باشند

 

 

رای بدهید

پرسش و پاسخ 0

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات