انواع صدا در خوانندگی

انواع صدا در خوانندگی
 • تاریخ ایجاد: 26 آذر 1402

انواع صدا در آواز

در آواز، انواع صدا بر اساس محدوده، تسیتورا (راحت ترین و پرطنین ترین محدوده آوازی) و رنگ صدای خواننده طبقه بندی می شوند.

انواع صدا برای دسته بندی و شناسایی کیفیت های مختلف صوتی استفاده می شود و به آهنگسازان، رهبران ارکستر و مربیان آواز اجازه می دهد تا خوانندگان را با نقش ها یا آهنگ های مناسب مطابقت دهند. جهت شرکت در کلاس های آموزش آواز کلیک کنید.

چندین نوع صدای رایج وجود دارد، و آنها به طور کلی به دو گروه اصلی تقسیم می شوند: مرد و زن.

انواع صدای زنانه

انواع صدای زنانه

سوپرانو:

 •       بالاترین نوع صدای زنانه.
 •       به طور معمول دارای دامنه آوازی از C متوسط (C4) تا A بالا (A5) است.
 •       زیرگروه‌ها شامل سوپرانو رنگاراتوری (معروف به چابکی و نت‌های بلند و سبک) و سوپرانوی غنایی (که با لحن گرم و گرد مشخص می‌شود).

سوپرانو، بالاترین نوع صدای زنانه، بدون زحمت در عرصه های بالای طیف موسیقی می رقصد. سوپرانوها با دامنه ای که از C متوسط تا A بالا گسترش می یابد، اغلب با خلوص، چابکی و وضوح کریستالی همراه هستند.

در این دسته، سوپرانوی کلوراتورا با توانایی خود در حرکت در تزئینات پیچیده و دویدن های چابک خیره می شود، در حالی که سوپرانوی غنایی با لحنی گرم و گرد مجذوب خود می شود.

متزو سوپرانو یا سوپرانوی متوسط:

 •       نوع صدای زن وسط.
 •       دارای بازه ای از A3 تا A5 است.
 •       سوپرانوها اغلب دارای کیفیت غنی تر و تیره تر در مقایسه با سوپرانو هستند.
 •       زیرگروه‌ها عبارتند از متزو سوپرانو غنایی و متزو سوپرانو دراماتیک.

متزو سوپرانو ، صدایی همه کاره که بین سوپرانو و کنترالتو قرار گرفته است، به ملیله آوازی عمق و غنا می بخشد. از A3 تا A5، متزو سوپرانو با صدای تیره‌تر مشخص می‌شود و کنتراست قانع‌کننده‌ای را با سوپرانوهای با صدای بلندتر ارائه می‌دهد.

متزوسوپرانوی شاعرانه کیفیتی روان و رسا به ارمغان می آورد، در حالی که متزو سوپرانو دراماتیک با شدت و عمق احساسی مجذوب خود می کند.

کنترالتو:

 •       پایین ترین نوع صدای زنانه.
 •       دارای محدوده F3 تا F5.
 •       کنترالتوها دارای کیفیت عمیق و رزونانسی هستند و نسبتاً کمیاب هستند.

با نزول به پایین ترین نوع صدای زنانه، با کنترالتو مواجه می شویم. کنترالتوها با گستره ای از F3 تا F5 دارای کیفیت کمیاب و طنین انداز هستند.

اگرچه کمتر رایج است، اما این صداها عمق منحصر به فردی را به گروه می بخشند و ترکیبات را با حس جاذبه زمین القا می کنند.

انواع صدای مردانه

انواع صدای مردانه

تنور:

 •       بالاترین نوع صدای مردانه
 •       به طور معمول دارای محدوده ای از C3 تا C بالا (C5) است.
 •       تنورها را می توان بیشتر به عنوان تنور لگرو، تنور غنایی، تنور اسپینتو و تنور دراماتیک طبقه بندی کرد.

با تغییر به انواع صدای مردانه، به تنور، بالاترین رجیستر مردانه صعود می کنیم. از C3 تا C بالا، تنورها به خاطر ویژگی های قهرمانانه و بیانی خود شناخته می شوند.

تنور لگرو چابکی و ظرافت را به نمایش می گذارد، تنور غزل با احساساتی صمیمانه ارتباط برقرار می کند، تنور اسپینتو حسی از درام می بخشد، و تنور دراماتیک با طنین قدرتمندی توجه را به خود جلب می کند.

باریتون:

 •       نوع صدای وسط مرد.
 •       دارای محدوده G2 تا G4.
 •       باریتون ها اغلب لحنی غنی و تنومند دارند.
 •       زیرگروه ها شامل باریتون غنایی، باریتون دراماتیک و باریتون-مارتین است.

در وسط طیف صدای مردان، باریتون قرار دارد که دامنه آن از G2 تا G4 است. باریتون‌ها صدایی غنی و کامل دارند و اغلب نقش مردان پیشرو در تولیدات اپرا و تئاتر را بر عهده می‌گیرند.

از آهنگ‌های روان باریتون غزل گرفته تا حضور فرمان‌دهنده باریتون دراماتیک، هر زیرمجموعه تفاوت‌های ظریف خود را به روایت موسیقایی می‌آورد.

 

صدای بم:

 •       پایین ترین نوع صدای مردانه.
 •       دارای بازه ای از E2 تا E4 است.
 •       باس ها معمولاً کیفیتی عمیق و طنین دار دارند.
 •       زیرگروه‌ها عبارتند از باس متنی، باس دراماتیک، و باسو پروفوندو (معروف به دامنه بسیار کم).

با نزول به پایین ترین نوع صدای مردانه، با باس مواجه می شویم که دامنه آن از E2 تا E4 است. بیس ها با کیفیتی عمیق و طنین دار پایه و اساس گروه آوازی را فراهم می کنند.

 

توجه به این نکته مهم است که صداهای فردی متفاوت است و برخی از خوانندگان ممکن است صدایی داشته باشند که بیش از یک دسته سنتی را در بر می گیرد.

علاوه بر این، در هر نوع صدا، می توان بر اساس رنگ آواز، چابکی و سایر ویژگی ها، تمایزات بیشتری وجود داشت. طبقه بندی صدا ابزار مفیدی است، اما علم دقیقی نیست و بسیاری از خوانندگان ممکن است صدای خود را در طول زمان تغییر دهند.

بیشتر بدانید : اطلاعات لازم درباره گام در آواز که باید بدانید.

خوانندگان معروف با انواع صداها

در حالی که توجه به این نکته مهم است که انواع صدا در هر دسته می تواند به طور گسترده ای متفاوت باشد، در اینجا برخی از خوانندگان مشهوری که اغلب با انواع صدای خاص مرتبط هستند آورده شده است:

سوپرانو:

ماریا کالاس: ماریا کالاس که به خاطر صدای سوپرانوی قدرتمند و دراماتیک خود مشهور است، اغلب به عنوان یکی از بزرگترین خوانندگان اپرا در قرن بیستم شناخته می شود.

متزو سوپرانو:

فردریکا فون استد: یک متزو سوپرانوی مشهور، فون استد در اجراهای اپرا و کنسرت، که به خاطر صدای گرم و رسا شهرت دارد، سرآمد بوده است.

کنترالتو:

کاتلین فریر: کاتلین فریر که به خاطر صدای کنترالتو شناخته می‌شود، یک خواننده بریتانیایی بود که به خاطر آهنگ‌های عمیق و غنی‌اش در رپرتوار کلاسیک و اپرا شناخته می‌شود.

تنور:

لوچیانو پاواروتی: پاواروتی با صدای تنور قدرتمند و رسا خود یکی از نمادین ترین و محبوب ترین خوانندگان اپرا در جهان بود.

باریتون:

Dietrich Fischer-Dieskau: Fischer-Dieskau یک باریتون آلمانی، به دلیل تفسیرهای لیدر (آهنگ های هنری آلمانی) و نقش های اپرا بسیار مورد توجه بود.

صدای بم:

Ferruccio Furlanetto: فرلانتو، یک باس ایتالیایی، برای صدای عمیق و پرطنین خود، به ویژه در رپرتوار باسو بوفون تحسین شده است.

این مثال‌ها نگاهی اجمالی به دنیای متنوع استعدادهای آوازی را ارائه می‌دهند، اما لازم است بدانیم که بسیاری از خوانندگان صداهایی دارند که دسته‌های مختلف را در بر می‌گیرد و صداهای فردی منحصر به فرد هستند. علاوه بر این، خوانندگان معاصر در ژانرهای مختلف ممکن است به شدت به انواع صدای کلاسیک پایبند نباشند.

 

ممنون از رأی دهی شما کاربر عزیز

پرسش و پاسخ 0

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =

آخرین مقالات