تاثير موسيقی در زندگی و مزايای موسیقی بر ذهن و روان چيست؟

تاثير موسيقی در زندگی و مزايای موسیقی بر ذهن و روان چيست؟
  • تاریخ ایجاد: 01 دی 1401

تاثیر موسیقی بر زندگی

در سال 2009، باستان شناسان در حفاری غاری در جنوب آلمان، فلوتی را که از استخوان بال کرکس تراشیده شده بود، کشف کردند. این مصنوع ظریف قدیمی ترین ساز شناخته شده روی زمین است که نشان می دهد مردم بیش از 40000 سال است که موسیقی می سازند.

اگرچه نمی‌توانیم دقیقاً مطمئن باشیم که انسان‌ها از چه زمانی شروع به گوش دادن به موسیقی کرده‌اند، اما دانشمندان چیزهایی در مورد علت گوش دادن به موسیقی و تاثیر موسیقی بر زندگی می‌دانند. گوش دادن به موسیقی برای ما به صورت فردی و جمعی مفید است. این چیزی است که تحقیقات در مورد قدرت موسیقی در بهبود سلامت جسمی، ذهنی و عاطفی به ما می گوید.

جهت کسب اطلاعات لازم برای شرکت در کلاس های آموزشگاه موسیقی چکاد با شماره تماس ۰۲۱۴۴۲۴۶۲۲۹ با ما در ارتباط باشید.

موسیقی ما را به هم متصل می کند

محققان معتقدند یکی از مهمترین کارکردهای موسیقی ایجاد احساس انسجام یا پیوند اجتماعی است.

دانشمندان تکاملی می‌گویند که انسان‌ها ممکن است به موسیقی به عنوان یک ابزار ارتباطی وابستگی پیدا کرده باشند، زیرا اجداد ما از گونه‌های درخت‌زیان – درخت‌نشینانی که در آن سوی تاج‌ پوش‌ها با یکدیگر تماس می‌گرفتند، آمده‌اند.

همچنان تاثیر موسیقی بر زندگی یک راه قدرتمند برای متحد کردن مردم است:

سرودهای ملی جمعیت را در رویدادهای ورزشی به هم متصل می کند

آهنگ های اعتراضی در طول راهپیمایی ها حس هدف مشترک را ایجاد می کنند

سرودها هویت گروهی را در عبادتگاه ها می سازند

آهنگ های عاشقانه به شرکای آینده کمک می کند تا در طول خواستگاری با هم پیوند برقرار کنند

لالایی ها والدین و نوزادان را قادر می سازد تا وابستگی های ایمن ایجاد کنند

تاثیرات موسیقی بر ذهن

تاثیرات موسیقی بر ذهن

یکی دیگر از مزایای تاثیر موسیقی بر زندگی همچنین می تواند، منجر به یادگیری بهتر شود.

پزشکان جانز هاپکینز توصیه می کنند برای تحریک مغز به موسیقی گوش دهید. دانشمندان می دانند که گوش دادن به موسیقی مغز شما را درگیر می کند – آنها می توانند مناطق فعال را در اسکن MRI ببینند.

اکنون محققان می‌دانند که تنها وعده گوش دادن به موسیقی می‌تواند شما را به یادگیری بیشتر وادار کند. در یک مطالعه در سال 2019، مردم انگیزه بیشتری برای یادگیری زمانی داشتند که انتظار داشتند به عنوان پاداش خود به آهنگی گوش دهند.

می تواند حافظه را بهبود بخشد

جهت شرکت در کلاس های آموزش ویلن کلیک کنید.

موسیقی همچنین تأثیر مثبتی بر توانایی شما در حفظ کردن دارد.

در یک مطالعه منبع معتبر، محققان وظایفی را به افراد دادند که آنها را ملزم به خواندن و سپس یادآوری لیست کوتاه کلمات می کرد. کسانی که به موسیقی کلاسیک گوش می‌دادند از کسانی که در سکوت یا با صدای سفید کار می‌کردند بهتر عمل کردند.

در همین مطالعه بررسی شد که افراد با چه سرعتی می توانند وظایف پردازشی ساده را انجام دهند – تطبیق اعداد با اشکال هندسی – و یک مزیت مشابه نشان داد. موتزارت به مردم کمک کرد تا کار را سریعتر و دقیق تر انجام دهند.

کلینیک مایو اشاره می‌کند که اگرچه موسیقی از دست دادن حافظه افراد مبتلا به بیماری آلزایمر و سایر اشکال زوال عقل را معکوس نمی‌کند، اما مشخص شده است که موسیقی زوال شناختی را کاهش می‌دهد و به افراد مبتلا به زوال عقل خفیف یا متوسط کمک می‌کند تا قسمت‌هایی از زندگی خود را به خاطر بسپارند.

حافظه موسیقی یکی از عملکردهای مغزی است که در برابر زوال عقل بسیار مقاوم است.  تاثیر موسیقی بر زندگی باعث شده است که برخی از مراقبان در استفاده از موسیقی برای آرام کردن بیماران مبتلا به زوال عقل و ایجاد ارتباط قابل اعتماد با آنها موفق بوده اند.

می تواند به درمان بیماری های روانی کمک کند

موسیقی به معنای واقعی کلمه مغز را تغییر می دهد. محققان عصب شناس دریافته اند که گوش دادن به موسیقی باعث ترشح چندین ماده شیمیایی عصبی می شود که در عملکرد مغز و سلامت روان نقش دارند:

دوپامین، یک ماده شیمیایی مرتبط با مراکز لذت و “پاداش”.

هورمون های استرس مانند کورتیزول

سروتونین و سایر هورمون های مرتبط با ایمنی

اکسی توسین، یک ماده شیمیایی که توانایی اتصال به دیگران را تقویت می کند

موسیقی درمانی می تواند کیفیت زندگی و ارتباط اجتماعی افراد مبتلا به اسکیزوفرنی را بهبود بخشد.

تاثیرات موسیقی بر خلق و خو

تعدادی از محققان منبع معتبر با گروه هایی در مورد علت گوش دادن به موسیقی مصاحبه کرده اند. شرکت کنندگان در مطالعه از نظر سن، جنسیت و پیشینه بسیار متفاوت هستند، اما آنها دلایل بسیار مشابهی را گزارش می کنند.

یکی از رایج ترین کاربردهای موسیقی؟ به گفته محققان، این به افراد کمک می کند تا احساسات خود را تنظیم کنند. این قدرت را دارد که خلق و خو را تغییر دهد و به افراد کمک کند تا احساسات خود را پردازش کنند.

موسیقی می تواند به کاهش اضطراب کمک کند

موسیقی می تواند به کاهش اضطراب کمک کند

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد گوش دادن به موسیقی می تواند به آرامش شما در موقعیت هایی که ممکن است احساس اضطراب کنید کمک کند.

منابع معتبر مطالعات نشان داده اند که افرادی که پس از سکته در دوره توانبخشی قرار می گیرند، پس از یک ساعت گوش دادن به موسیقی، آرامش بیشتری دارند.

مطالعات مشابه درباره تاثیر موسیقی بر زندگی نشان می دهد که موسیقی آمیخته با صداهای طبیعت به افراد کمک می کند کمتر مضطرب شوند. حتی افرادی که با بیماری بحرانی مواجه هستند پس از موسیقی درمانی احساس اضطراب کمتری می کنند.

با این حال، شواهد متناقضی در مورد اینکه آیا گوش دادن به موسیقی بر پاسخ استرس فیزیولوژیکی بدن شما تأثیر دارد یا خیر وجود دارد. یک مطالعه نشان داد که وقتی افراد به موسیقی گوش می دهند، بدن کورتیزول کمتری ترشح می کند، هورمون استرس. همین مطالعه به تحقیقات قبلی اشاره کرد که بیان می‌کرد موسیقی اثر قابل اندازه‌گیری کمی بر سطح کورتیزول دارد.

یک مطالعه اخیر منبع معتبری که چندین شاخص استرس (نه فقط کورتیزول) را اندازه گیری کرد، به این نتیجه رسید که در حالی که گوش دادن به موسیقی قبل از یک رویداد استرس زا باعث کاهش اضطراب نمی شود، گوش دادن به موسیقی آرامش بخش بعد از یک رویداد استرس زا می تواند به بهبود سریعتر سیستم عصبی شما کمک کند.

جهت مطالعه و شناخت تاثیر موسیقی بر کودکان در رده های مختلف سنی کلیک کنید.

به علائم افسردگی کمک می کند

یک بررسی تحقیقی در سال 2017 به این نتیجه رسید که گوش دادن به موسیقی، به ویژه موسیقی کلاسیک همراه با جاز، تأثیر مثبتی بر علائم افسردگی دارد، به ویژه زمانی که چندین جلسه گوش دادن توسط موسیقی‌ درمانگران معتبر انجام می‌شود.

موسيقي تاثير بسزايي بر انسان دارد. می تواند حافظه را تقویت کند، استقامت کار را افزایش دهد، خلق و خوی شما را سبک کند، اضطراب و افسردگی را کاهش دهد، خستگی را از بین ببرد، پاسخ شما به درد را بهبود بخشد و به شما کمک کند تا به طور موثرتری ورزش کنید.

امیدواریم از مقاله تاثیر موسیقی بر زندگی لذت برده باشید و نظراتتان را در قسمت کامنت درج کنید.

 

پرسش و پاسخ 0

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

آخرین مقالات